Giełda na sposób światowy

We wrześniu br. zakończą się prace nad adaptacją francuskiego systemu NSC dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zakończenie wdrożenia zaplanowano na II kwartał 2000 r.

We wrześniu br. zakończą się prace nad adaptacją francuskiego systemu NSC dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Zakończenie wdrożenia zaplanowano na II kwartał 2000 r.

Kontrakt na stworzenie nowego systemu informatycznego dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) został podpisany w sierpniu 1998 r. między GPW, paryską giełdą SBF i międzynarodową spółką Euronext. Spółka Euronext została powołana przez giełdy w Paryżu i Brukseli w celu rozwijania i modyfikacji systemu NSC, który wkrótce będzie eksploatowany również na warszawskiej giełdzie. Do współpracy przy projekcie zaangażowano należącą do grupy ComputerLand SA firmę Positive.

Giełdy zjednoczone

"Logika nowego systemu jest identyczna z logiką systemów informatycznych, funkcjonujących na największych giełdach światowych. Pozwoli nam to w przyszłości wejść do tworzącej się właśnie sieci giełd europejskich" - mówi Włodzimierz Magiera, wiceprezes warszawskiej GPW, odpowiedzialny za informatykę. O możliwości stworzenia takiej sieci dyskutują od wiosny tego roku przedstawiciele ośmiu największych giełd europejskich w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie, Paryżu i Zurychu. System NSC ma w przyszłym roku umożliwić uczestnikom rynku składanie nowych typów zleceń o zróżnicowanych okresach ważności, a także liczbie i strukturze akcji w zleceniu. Będzie również bardziej elastyczny, jeśli chodzi o konstruowanie scenariusza sesji, który będzie mógł być modyfikowany i budowany inaczej dla różnych segmentów rynku papierów wartościowych. Możliwe będzie np. opracowanie scenariuszy sesji uwzględniających różny układ notowań ciągłych i jednolitych w zależności od płynności notowanych papierów wartościowych.

Prace wdrożeniowe systemu NSC na GPW rozpoczęły się w ubiegłym roku. W pierwszym etapie zainstalowano okablowanie strukturalne w ośrodku podstawowym i zapasowym w centrali warszawskiej giełdy. Dostarczono także serwery Tandem 70006, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Non Stop Kernel. Stanowią one platformę sprzętową nowego systemu. W drugim etapie projektu zespół pracowników warszawskiej GPW i spółki Euronext opracował szczegółową specyfikację techniczną i funkcjonalną docelowego oprogramowania. "Był to do tej pory najtrudniejszy etap projektu" - mówi Włodzimierz Magiera.

Pilot w wersji oryginalnej

Zainstalowano już pilotażową wersję oprogramowania - jeszcze w wersji oryginalnej - w centrali giełdy i wybranych biurach maklerskich. Umożliwiło to rozpoczęcie wiosną tego roku szkoleń informatyków i użytkowników systemu na warszawskiej giełdzie, a także pracowników biur maklerskich i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Zakończenie prac adaptacyjnych jest planowane na wrzesień tego roku. "Do stycznia roku 2000 będą trwały wdrożenia na giełdzie i w biurach maklerskich oraz szczegółowe testy polskiej wersji systemu" - zapewnia Włodzimierz Magiera.

System będzie wdrażany równolegle w centrali giełdy, ekspozyturach biur maklerskich mieszczących się w budynku giełdy i biurach maklerskich na terenie całej Polski. "Konieczność wdrożenia oprogramowania równolegle na giełdzie i w biurach maklerskich jest uzasadniona potrzebą uruchomienia w jednym momencie wszystkich elementów odpowiedzialnych za komunikację. Chodzi o system notowań, dystrybucji informacji o wynikach sesji i składania zleceń" - tłumaczy Włodzimierz Magiera.

Dostosowanie oprogramowania w biurach maklerskich nie będzie wymagało całkowitej wymiany dotychczas istniejących aplikacji. W najbardziej zaawansowanej wersji będzie wymieniane oprogramowanie służące do kontaktów z giełdą i składania zleceń. Pozostawione zostanie natomiast tzw. oprogramowanie back office, umożliwiające m.in. zarządzanie i przetwarzanie danych na rachunkach klientów.

Dostęp bez ograniczeń

Nowy system będzie charakteryzował się większą wydajnością, zapewnioną m.in. dzięki wykorzystaniu w ośrodku podstawowym 8-, a w ośrodku zapasowym 6-procesorowego serwera firmy Tandem. Poprzedni system ograniczał możliwości podłączenia dużej liczby terminali, ten w zasadzie nie stawia pod tym względem żadnych ograniczeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200