Giełda Papierów Wartościowych przechodzi na nowy system

Wdrażany od dwóch lat system WARSET zostanie uruchomiony w piątek. Ma być on 10-krotnie wydajniejszy od poprzedniego.

Pierwsze notowania w nowym systemie WARSET (WARsaw Stock Exchange Trading System) odbyły się w ubiegły piątek. WARSET zastąpił stary system zaadaptowany z giełdy w Lyonie. W ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie okazało się, że jego wydajność jest niewystarczająca wskutek rosnącej liczby transakcji. Decyzja o modernizacji systemu zapadła jednak znacznie wcześniej.

Większe możliwości

"Nowy system umożliwi przede wszystkim łatwiejszą integrację z innymi giełdami światowymi, w tym również wchodzenie z nimi w alianse" - mówi Włodzimierz Magiera, wiceprezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, odpowiedzialny za informatykę.

System WARSET ma być także prawie 10-krotnie wydajniejszy. Makler będzie mógł wysłać jednocześnie 10-15 zleceń (wcześniej przekazywał je do systemu pojedynczo). Maklerzy będą mieli także podgląd arkusza zleceń w czasie rzeczywistym. Będzie można kupować nawet pojedyncze akcje (dotychczas bloki). Ma być również publikowany teoretyczny kurs otwarcia dla danej akcji.

Za komunikację między GPW a biurami maklerskimi i właścicielami giełdowych serwisów informacyjnych będzie odpowiedzialny tzw. hub informacyjny. Właśnie dzięki niemu w przyszłości będzie można połączyć warszawską giełdę z innymi giełdami w Europie.

Zmiany organizacyjne

Wraz z uruchomieniem systemu zostaną wprowadzone także zmiany w sposobie funkcjonowania giełdy. Zwiększono m.in. maksymalne wahania kursów (średnio z 10 do 15%). W zależności od płynności papierów wartościowych, wprowadzono trzy typy notowań: ciągłe, jednolite z dwoma fixingami i jednolite z jednym fixingiem.

Dzięki nowemu systemowi giełdowemu będzie możliwe również - jednak dopiero za 3 miesiące - wprowadzanie nowych typów zleceń i ich parametrów. "W tym czasie także, w razie problemów z nowym systemem, będziemy mogli w każdej chwili wrócić do starego rozwiązania" - mówią przedstawiciele GPW.

Zmieniona architektura

Kontrakt na stworzenie nowego systemu informatycznego dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w sierpniu 1998 r. podpisały GPW, Stowarzyszenie Giełd Francuskich (SBF) i spółka Euronext.

Jako platformę dla systemu WARSET wybrano serwer Tandem S 70006 klasy fault-tolerant, w którym wszystkie elementy sprzętowe zostały zwielokrotnione. Działa w nim 6 procesorów pod kontrolą systemu operacyjnego NotStop Kernel. Nieco słabsza maszyna znajduje się w ośrodku zapasowym. Oba komputery są ze sobą sprzężone w taki sposób, by zapasowy w każdej chwili mógł przejąć prowadzenie sesji.

Architektura klient/serwer zastosowana w systemie WARSET sprawia, że użytkownik (biuro maklerskie) nie będzie już bezpośrednio komunikował się z komputerem centralnym. Dzięki temu nie będzie konieczne limitowanie liczby stacji roboczych. Każde biuro może zainstalować dowolną ich liczbę, w zależności od wydajności własnego serwera. Po stronie biura maklerskiego działają dwa serwery: zleceń i informacji publicznych.

Wszystkie serwery są połączone siecią WAN poprzez łącza dzierżawione od Telekomunikacji Polskiej SA. W nowej architekturze w dużej mierze wykorzystano istniejącą już infrastrukturę, w tym terminale satelitarne VSAT do dystrybucji informacji.

***

Więcej o nowym systemie giełdowym pisaliśmy w CW 28/2000

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200