Geolokalizacja i bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Śledzenie lokalizacji mobilnych urządzeń (geolokalizacja, geofencing) może zmniejszać czas pracy urządzenia z wykorzystaniem baterii. Firma CoSoSys Ltd. wprowadziła na rynek usługę geolokalizacji, która oparta jest o wykorzystanie danych pochodzących z GPS, Wi-Fi, a także Bluetoooth.

Śledzenie lokalizacji mobilnego urządzenia (geolokalizacja, geofencing) wprowadza dodatkową warstwę bezpieczeństwa dla organizacji, które zarządzają zarówno prywatnymi, jak i służbowymi urządzeniami mobilnymi. Technologia geolokalizacji może jednak zmniejszać czas pracy urządzenia z wykorzystaniem baterii. Innym problemem okaże się trudność w zapewnieniu prywatności użytkownikom. Firma CoSoSys Ltd. wprowadziła na rynek usługę geolokalizacji dla mobilnych urządzeń, która oparta jest o wykorzystanie danych pochodzących z GPS, Wi-Fi, a także Bluetoooth.

Zastosowania geolokalizacji

CoSoSys posiada klientów w przemyśle wysokich technologii, którzy chcą być pewni, że goście odwiedzający firmę nie wykonują zdjęć produktów czy wykorzystywanego sprzętu, podczas przemieszczania się w chronionych pomieszczeniach. Typowo goście proszeni są o pozostawienie mobilnych urządzeń pozwalających na rejestrację obrazu przy wejściu do budynku. Inną opcją jest wyrażenie zgody na zainstalowanie na urządzeniach klientów specjalnego oprogramowania, które pozwoli upewnić się, że funkcje rejestrujące są wyłączone. Jeżeli urządzenie obsługujące opcję jest w określonej lokalizacji (ustalonej przez usługodawcę), wyłączana jest w nim funkcja kamery czy aparatu. Funkcja jest szczególnie pomocna dla gości bardzo często odwiedzających daną organizację. System pracuje poprawnie i dość precyzyjnie, ponieważ nie wykorzystuje informacji pochodzących wyłącznie z GPS, ale także tych otrzymanych z lokalnie dostępnych systemów komunikacyjnych (Wi-Fi, Bluetooth).

Podobne rozwiązane może być przydatne we wskazaniu lokalizacji, w których znajdują się w danej chwili poszczególni pracownicy. Niektóre dane nie powinny być dostępne dla urządzeń, które mogą pojawiać się w nieokreślonych miejscach. Najbardziej znanym przykładem aplikacji wykorzystującej ustalanie lokalizacji jest kontrola dostępu. W tym przypadku przykładem może być biała lista lokalizacji, gdzie określone urządzenia mogą zostać wykorzystane. Funkcjonalność może być powiązana z innymi elementami bezpieczeństwa, takimi jak uwarunkowania czasowe. Przykładowo urządzenia mogą uzyskiwać dostęp do aplikacji nie tylko w ramach poszczególnych lokalizacji, ale także w określonych godzinach.

Poza restrykcjami dostępu, usługi geolokalizacji oferują potencjalne korzyści wpływające na oszczędność czasu. Użytkownicy mogą wykorzystać funkcję lokalizacji w celu szybkiego dostępu do danych klientów, którzy ich odwiedzają. Możliwe jest także automatyczne przyłączanie użytkowników do sieci bezprzewodowej Wi-Fi, gdy znajdują się w określonych lokalizacjach. Śledzenie lokalizacji może zostać wykorzystane do powiadomienia o miejscu zdarzenia służb ratunkowych dla pracowników znajdujących się w stanie zagrożenia. Usługi mogą być także pomocne w przypadku konferencji i spotkań. Prezentacje lub ważne dokumenty mogą być współdzielone pomiędzy uczestnikami konferencji znajdującymi się w miejscu spotkania. Po zakończeniu spotkania materiały automatycznie zostaną usunięte z urządzeń.

Zagrożenia usług geolokalizacji

Organizacje postrzegają usługi lokalizacyjne jako problem, wykraczający ponad konieczność poniesienia określonych kosztów oraz czasu potrzebnego na wdrożenie technologii. Wykorzystanie GPS umożliwia śledzenie lokalizacji urządzenia w celu wskazania potencjalnej lokalizacji pracownika, także po czasie aktywności związanym z pracą. Pracodawcy muszą poinformować pracowników o włączeniu funkcji lokalizacji, zanim podjęte zostanie wdrożenie tej technologii.

Usługi lokalizacyjne urządzeń wprowadzają dodatkowy poziom bezpieczeństwa, ale w tym samym czasie mogą stanowić duże pole do działania dla intruzów. Usługa GPS może zostać na części urządzeń dość łatwo oszukana. Atak GPS Spoofing polega na oszukaniu odbiornika GPS z wykorzystaniem sfałszowanego sygnału GPS. Odbiorca błędnie interpretuje dane wskazując własną lokalizację jako inną niż rzeczywista. Dlatego należy realizować funkcje geolokalizacji z wykorzystaniem także innych pomiarów, otrzymywanych z Wi-Fi, Bluetooth, czy innych urządzeń. Warto zaznaczyć, że usługi lokalizacyjne znacznie zmniejszają czas życia baterii urządzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200