General Electric przejmie Honeywella za 45 mld USD

Honeywell International, dostawca rozwiązań dla sektorów: lotniczego, budowlanego, energetycznego i chemicznego zostanie przejęty przez General Electric (GE). Wartość kontraktu wyniesie ok. 48 mld USD.

Honeywell International, dostawca rozwiązań dla sektorów: lotniczego, budowlanego, energetycznego i chemicznego zostanie przejęty przez General Electric (GE). Wartość kontraktu wyniesie ok. 48 mld USD.

Transakcja, na którą wyraziły zgodę zarządy obu firm, musi zyskać jeszcze aprobatę amerykańskich instytucji regulujących rynek i akcjonariuszy Honeywella. Jej zakończenie planowane jest na I kwartał 2001 r. GE poinformowała, że będzie wykorzystywać markę GE-Honeywell w kluczowych liniach produktowych.

Dwucyfrowy wzrost

Po zakończeniu transakcji Michael Bonsignore, prezes Honeywella i dwóch członków zarządu firmy wejdą w skład zarządu GE. Jednocześnie kierujący GE od kilkunastu lat Jack Welch poinformował, że pozostanie na swoim stanowisku do czasu zakończenia przejęcia. Deklaracja J. Welcha ma uspokoić inwestorów, dla których obecny dyrektor jest najlepszą gwarancją dalszego rozwoju firmy. Od kiedy kieruje General Electric, jej wartość giełdowa wzrosła o ponad 500 mld USD.

Przejęcie Honeywella to największa tego typu transakcja w historii GE. Firma oczekuje, że w ciągu roku doprowadzi to nawet do dwucyfrowego wzrostu zysków.

Stuletnia historia

Honeywell International powstał w 1999 r. w wyniku połączenia Honeywella i AlliedSignal. Historia obu firm sięga XIX w. Obecnie Honeywell dostarcza produkty i usługi dla branży lotniczej, automatykę do budynków, automatykę przemysłową, komponenty dla przemysłu samochodowego, specjalistyczne chemikalia, włókna i tworzywa sztuczne oraz materiały dla przemysłu elektronicznego. Firma zatrudnia 120 tys. pracowników w 100 krajach świata. Jej sprzedaż w 1999 r. osiągnęła wartość 25 mld USD. W Polsce firma działa od 1990 r., koncentrując się na sprzedaży automatyki dla budynków oraz automatyki przemysłowej.

Polski oddział GE powstał w 1992 r. General Electric Information Services wspólnie z DoktorQ uruchomił w Polsce system bankowości elektronicznej na podstawie standardu EDI. Na świecie firma zatrudnia 340 tys. osób, z czego 1500 w Polsce. Obroty GE wynoszą 130 mld USD. GE produkuje m.in. silniki samolotowe.


TOP 200