Geek Girls Carrots ćwiczą z Pythona

Znam przykłady dziewczyn, które ukończyły filologię, kulturoznawstwo czy prawo i udało im się rozpocząć karierę programistyczną - mówi Paulina Ścieżka, koordynator PyCode Carrots, warsztatów programowania w Python, organizowanych przez środowisko Geek Girls Carrots.

Skąd się wzięły Geek Girls Carrots?

Paulina Ścieżka, koordynator PyCode Carrots: Geek Girls Carrots, mimo angielskiej nazwy, to projekt, który narodził się w głowie Polki, mieszkającej w Warszawie Kamili Sidor. Kamila działała w środowisku polskich startupów i uderzyło ją to, jak mało dziewczyn przychodzi na spotkania startupowców. A te, które się pojawiają, nie czują się zbyt pewnie, czują się „nie na miejscu” w tym bardzo męskim, informatycznym świecie. Postanowiła zorganizować tylko dla zainteresowanych IT kobiet cykl spotkań, na których mogłyby dzielić się pomysłami i doświadczeniami w świecie IT i pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Już na pierwsze spotkanie w lipcu 2011 roku przyszło kilkadziesiąt dziewczyn. Od tamtej pory działalność Karotek bardzo się rozwinęła – organizowane są nie tylko comiesięczne spotkania, ale również warsztaty, głównie z programowania w języku Python, Java, z baz SQL czy HTML. Wszystkie darmowe. W ciągu pięciu lat Geek Girls Carrots z lokalnej inicjatywy stało się organizacją globalną, które rozwija się nie tylko w kolejnych miastach w Polsce (15 miast) , ale i na świecie, np. w Tel Awivie, Tokio czy Montrealu (łącznie 15 miast). Co ciekawe, z czasem zaczęli dołączać również mężczyźni, bo staramy się nikogo nie dyskryminować.

PyCode Carrots 15-17 kwietnia w Warszawie

Warszawska 7. Edycja warsztatów organizowanych przez Geek Girls Carrots odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2016 w Warsaw Campus. Szczegółowe informacje na temat PyCode Carrots znajdują się również na stronie:http://geekgirlscarrots.org/4702/pycode-carrotos-warsaw-7 .

Dlaczego taką popularnością cieszą się warsztaty z Python?

A konkretnie Python jest bardzo dobry, by zacząć – jest przystępny i nie odstrasza początkujących poziomem skomplikowania. Ponadto nasze warsztaty Code Carrots po 7. edycjach w Warszawie i kilkunastu w całej Polsce mają już wyrobioną markę. Wiadomo, że są przygotowane z największą dbałością o jakość uczenia, jak najbardziej efektywne wykorzystanie czasu, ale też o to, by nauka była przyjemna, by odbywała się częściowo poprzez zabawę. Staramy się wpleść w program warsztatów konkursy i ciekawe prelekcje, np. dotyczące kreatywnego kodowania, i przede wszystkim stworzyć przyjazną, ciepłą atmosferę. Muszę przyznać, że na zakończenie warsztatów niejeden organizator i mentor ma łzy w oczach. A na pewno e nie bez znaczenia jest fakt, że warsztaty są darmowe.

Zobacz również:

  • Zgoda buduje biznes. Relacja z CIO-CFO Tech Summit 2022
Geek Girls Carrots ćwiczą z Pythona

Warsztat Geek Girls Carrots, Fot. Tomasz Światczyński

Ile osób weźmie udział w warsztatach? Dla ilu z nich będzie to pierwszy kontakt z programowaniem?

W warsztatach weźmie udział 45 osób uczących się – kobiet i mężczyzn - oraz 15 programistów-mentorów. Bardzo trudno było nam wybrać uczestników, dlatego że na każde warsztaty PyCode Carrots otrzymujemy ok. 500 zgłoszeń. Przeważająca większość nigdy nie miała do czynienia z programowaniem, a część uczyła się podstaw innych języków. Bardzo cenimy sobie zgłoszenia od osób, które mają konkretny pomysł na to, jak wykorzystać zdobyte umiejętności. Mamy przykłady uczestników, którzy chcą poznać Pythona, aby zarządzać dużą liczbą danych w swoich badaniach nad ślepotą u dzieci albo zastosować go w badaniach astronomicznych.

Czy programowanie to szansa zawodowa także dla osób bez wykształcenia ścisłego?

Jak najbardziej. Duża część uczestników warsztatów – jeśli nie większość – to osoby z wykształceniem humanistycznym. Ja sama kiedyś brałam w nich udział i uświadomiły mi, że programowanie to nie żadna magia, że dzięki systematycznej – bardzo ciężkiej – pracy, mogę się go nauczyć. A z wykształcenia jestem językoznawcą. Znam przykłady dziewczyn, które ukończyły filologię, kulturoznawstwo czy prawo i udało im się rozpocząć karierę programistyczną. Jeśli tylko ktoś potrafi myśleć w sposób analityczny i znajdzie w sobie motywację do intensywnej pracy nad rozwojem umiejętności, ma szansę, zwłaszcza że mamy deficyt programistów na rynku pracy.

Geek Girls Carrots ćwiczą z Pythona

Warsztat Geek Girls Carrots, fot. Beata Ratuszniak

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200