Geac Computer znacząco zredukuje zatrudnienie

Firma poinformowała, że poszukiwania potencjalnego nabywcy zakończyły się niepowodzeniem. W efekcie, w ciągu najbliższych kilku tygodni firma będzie musiała wprowadzić nowy plan redukcji kosztów.

Firma poinformowała, że poszukiwania potencjalnego nabywcy zakończyły się niepowodzeniem. W efekcie, w ciągu najbliższych kilku tygodni firma będzie musiała wprowadzić nowy plan redukcji kosztów.

John Caldwell, prezes Geac powiedział, że w trakcie trwających od połowy 2000 r. poszukiwań nie napłynęła żadna formalna oferta kupna firmy. Jego zdaniem główną przyczyną były z jednej strony spadające ceny akcji firm teleinformatycznych, a z drugiej coraz trudniejsze warunki pozyskania kapitału na cele związane z przejmowaniem przedsiębiorstw.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

<B>Cięcia po raz drugi</B>

Jednym z elementów planu zmniejszania kosztów będzie znacząca redukcja zatrudnienia. Będzie to już druga redukcja zatrudnienia w Geac. Obecnie firma posiada nieco ponad 4 tys. pracowników. Poprzednia 12% redukcja przeprowadzona została jesienią. Geac planuje również zamknąć niektóre biura i zmniejszyć koszty administracyjne. Firma skoncentruje swoją działalność na dotychczasowych użytkownikach. Niewykluczone, że Geac zdecyduje się na sprzedaż, niektórych swoich działów. Prowadzone na ten temat rozmowy z potencjalnymi nabywcami nie przyniosły jeszcze skutku.

Niedawno Geac Computer firma poinformowała, że w trzecim kwartale roku finansowego zakończonego 31 stycznia br. poniosła stratę netto w wysokości 141 mln USD. Prezes Geac przyznał, że niepewność co do przyszłości firmy wpływała na decyzje potencjalnych klientów o zakupach. Jego zdaniem, obecnie niepewność ta skończyła się. Zapewnił jednocześnie, że plan redukcji kosztów nie wpłynie negatywnie na obsługę dotychczasowych klientów.

<B>W Polsce bez zmian</B>

Przedstawiciele Geac Polska (dawniej JBA Polska) twierdzą, że redukcje zatrudnienia nie dotkną Polski, ani pozostałych państw należących do tzw. dywizji Europy Centralnej. "Poprzednia redukcja zatrudnienia dotknęła jedynie Niemcy. Jestem przekonany, że nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy zmniejszać stan zatrudnienia w Polsce " - mówi Michał Pyzik, dyrektor ds. sprzedaży JBA Polska. "Geac w tej części świata ma się bardzo dobrze. Posiadamy sporą niezależność finansową, jak również w podejmowaniu decyzji" - dodaje.

Firma wprowadza na polski rynek nowe produkty uzupełniające System 21 - rozwiązanie dla handlu elektronicznego, które zostało już wdrożone u dwóch klientów i CRM, którego zlokalizowana wersja będzie dostępna w połowie br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200