GeForce 8800 GTX/GTS - graficzna rewolucja

Specjalny silnik Quantum Effects Engine został przygotowany do obsługi obliczeń fizycznych w grach. Podobnie jak z efektami DirectX 10 musimy poczekać na pierwsze gry aby docenić tę innowację. Aktualnie odpowiednich programów brak. Najwydajniejsza wersja karty z procesorem GeForce 8800 GTX ma następujące parametry: 24 potoki renderingu, częstotliwość taktowania procesora 575 MHz, pamięci - 1,8 GHz, 768 MB pamięci GDDR3, interfejs pamięci 384 bitów. Wolniejsza wersja, GTS, ma 20 potoków renderingu, 640 MB pamięci, procesor pracuje z częstotliwością taktowania 500 MHz, a pamięci 1,6 GHz (interfejs 320 bitów). Najlepszy model wymaga podłączenia dwóch dodatkowych wtyczek zasilania 6-pin (czyli zasilacza zgodnego z SLI). Słabsza wersja zadowala się zasilaczem standardowym z jedną wtyczką tego typu. Zalecane zasilacze to odpowiednio 450 i 400 W (dla całego komputera, a nie tylko karty graficznej).

Król wydajności

Wydajność nowych kart jest po prostu porażająca. Nie mieliśmy okazji sprawdzić ich w aplikacjach DirectX 10, jednak to nie przeszkadza podać wzrostu prędkości generowania grafiki 3D. Ta w dotychczasowych grach DirectX 9 często jest lepsza niż przy konfiguracji QuadSLI. Karta GTX we wszystkich wymagających testach (wysokie rozdzielczości) bez problemu uzyskuje rezultaty lepsze od duetu najszybszych kart ATI Radeon X1950 XTX pracujących w trybie CrossFire. Pamiętajmy, że na nowych kartach znajdziemy pojedyncze procesory! Czy potrzeba jeszcze coś dodawać na temat osiągów nowych modeli? Aby cieszyć się wydajnością oferowaną przez nowe karty wymagane jest posiadanie najszybszego procesora i monitora o dużej przekątnej ekranu, który będzie w stanie wyświetlać obraz o rozdzielczości przynajmniej 1920x1200 pikseli. Kupowanie tych kart do gry w niższej rozdzielczości naszym zdaniem mija się z celem.

Zobacz również:

  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Nowe płyty główne

Wraz z premierą nowych kart graficznych NVIDIA prezentuje nowe chipsety do płyt głównych. Układy nForce 680i i 680a oraz nForce 650i oraz a. Litery na końcu symboli wskazują dla jakiego procesora przeznaczony jest dany układ. W końcu nie trzeba będzie główkować czy dany model to AMD czy Intel Edition. Wersja dla procesorów Intela zostaje wprowadzona pierwsza, bowiem model dla układów AMD przeznaczony jest do obsługi konfiguracji 4x4, której jeszcze nie ma na rynku. Płyta obsługuje więc konfigurację dwuprocesorową (dwa procesory dwurdzeniowe) z nowymi podstawkami Socket 1207 (użytkownicy AMD z pewnością nie będą szczęśliwi z kolejnej nowej podstawki). Wersja dla procesorów AMD tak naprawdę składa się z dwóch chipsetów nForce obsługujących dwa procesory. W rezultacie otrzymujemy obsługę aż 12 dysków SATA, 20 portów USB, 4 szyn PCI Express (2 x16 i 2x8) oraz 4 gigabitowych kontrolerów sieci LAN. Ten chipset dopiero trafi na płyty główne (choć widzieliśmy już gotową płytę ASUS przygotowaną dla platformy 4x4).


TOP 200