Gdzie zdobywać umiejętności

Jakie kursy online warto realizować, na jakie certyfikaty możemy liczyć i ile to wszystko kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Wyjaśniamy, gdzie zdobywać umiejętności i wiedzę, w dodatku bez wychodzenia z domu.

Platformy z kursami online stały się bardzo popularne. Z raportu organizacji badawczej Mor Intelligence wynika, że w 2017 r. ponad 80 milionów studentów z całego świata zdobywało wiedzę i umiejętności za pośrednictwem kursów internetowych, a w 2018 r. ta liczba będzie jeszcze większa. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby, które nie mieszkają w największych miastach i nie mogą sobie pozwolić na długie dojazdy do prestiżowych uniwersytetów, lub też nie mają na to środków finansowych. Największa korzyść związana z kursami online to bowiem relatywnie niskie ceny i dostępność. W sieci znajdziemy przykładowo kursy opracowywane przez tak znane uniwersytety jak Harvard, Stanford lub MIT, w dodatku możemy do nich przystąpić w domu.

Uczestnicy kursów

Ale nie tylko studenci korzystają z e-learningu. Na świecie nie brakuje osób, które decydują się na zmianę pracy i zdobywają nowe kwalifikacje przez internet, albo marzy im się awans w obecnej firmie – wówczas również decydują się na poszerzenie wiedzy i umiejętności za sprawą e-learningu. Najbardziej widać to w sektorze technologicznym, bo ok. 20 proc. kursów oferowanych w serwisach MOOC (Massive Open Online Course) to właśnie kursy nauczające konkretnych umiejętności związanych z technologiami, np. programowania czy pracy z analizami i przetwarzaniem danych.

Zobacz również:

  • Cisco wspiera rozwój umiejętności cyfrowych i bezpieczeństwa IT

Niektóre platformy nawiązują współpracę z dużymi przedsiębiorstwami i przygotowują kursy, które są następnie respektowane przez wielu pracodawców. Dla przykładu serwis edX.org nawiązał taką współpracę z GE i Microsoftem, oferując kursy z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw, cyberbezpieczeństwa, przetwarzania w chmurze czy sztucznej inteligencji. Po ukończeniu kursu otrzymujemy odpowiedni certyfikat, który jest następnie respektowany przez wspomniane firmy (i inne) i może pomóc zdobyć zatrudnienie.

Dodatkowo platformy e-learningowe różnią się pod względem cen, modelów działania oraz oczekiwań stawianych studentom. Niektóre z nich zapewniają kursy odzwierciedlające nauczanie w klasach uniwersyteckich, inne stawiają przede wszystkim na interaktywne ćwiczenia. Część serwisów – zwłaszcza tych, które wydają respektowane przez pracodawców certyfikaty – wymaga potwierdzania tożsamości, a nawet ma doradców HR pomagających zdobyć pracę, jeśli wcześniej zapłacimy za cały program nauczania.

Gdzie zdobywać umiejętności

Nauczanie na projektach

Nauczanie na projektach (ang. project-based) to popularna metoda przekazywania wiedzy. Kiedy zdecydujemy się na taki kurs, w trakcie nauki będziemy tak naprawdę tworzyć konkretny projekt – przykładowo w kursie nt. WordPressa możemy tworzyć stronę www zarządzaną przez ten system CMS. Kursy tego rodzaju nastawione są przede wszystkim na przekazywanie wiedzy z zakresu umiejętności technicznych i wykorzystywanych w świecie cyfrowym. Mowa tu o programowaniu, tworzeniu mediów internetowych czy analizowaniu danych.

Jedną z najpopularniejszych platform tego typu jest Udemy.com. Serwis zawiera ponad 65 tysięcy kursów i jest odwiedzany przez ponad 30 milionów osób. Ma kursy dostępne w ponad 50 różnych językach, podzielone na kilkanaście kategorii. Udemy nastawiony jest na uczenie na projektach. Dla przykładu, w kursie „Testy automatyczne kodu Python” (ok. 41,99 zł przy zniżce 87 proc. - cena domyślna to 324,99 zł) uczestnik poznaje konkretną metodykę, przeprowadza ćwiczenia na realnym projekcie i przyswaja sporo wiedzy z zakresu Pythona i środowiska PyCharm. Z kolei w „Facebook Ads & Facebook Marketing MASTERY 2018” (41,99 zł po zniżce 93 proc. - domyślna cena 609 zł) dowiadujemy się od A do Z jak stworzyć i przeprowadzić kampanię reklamową na Facebooku, zyskując w ten sposób cenną wiedzę i umiejętności z marketingu cyfrowego.

Gdzie zdobywać umiejętności

Niektóre serwisy oferują kursy opracowywane przez prestiżowe uniwersytety, np. Coursera ma kurs z Pythona przygotowany we współpracy z University of Michigan.

Kursy wykorzystujące uczenie na projektach mają zwykle ok. 10-15 godz. materiału wideo i ćwiczenia. Ich ukończenie zajmuje jednak więcej czasu, ponieważ wiele aktywności realizujemy poza materiałem szkoleniowym – np. lekcja o tworzeniu reklamy może zawierać przygotowanie wcześniej materiały graficzne, natomiast my, chcąc taką reklamę przygotować, będziemy musieli wcześniej pozyskać lub stworzyć odpowiednie pliki. Co ważne, takie kursy realizujemy we własnym tempie i mamy do nich nielimitowany dostęp. W ramce „Z jakich platform online korzystać” umieściliśmy więcej przykładowych platform z kursami tego rodzaju.

Kursy dające pracę

Nauczanie na projektach jest wygodne i stosunkowo tanie, jednak takie kursy będą jedynie ciekawym i wartościowym dodatkiem do CV. Ich ukończenie da nam konkretne umiejętności, jednak zwykle nie będzie głównym powodem otrzymania pracy w danej firmie.

Inaczej jest w przypadku platform, które specjalizują się w oferowaniu dedykowanych programów nauczania. Takie serwisy często tworzą kursy we współpracy z pracownikami poszczególnych organizacji. Dobrym przykładem jest serwis Udacity.com, które swoje programy nazywa Nanodegrees i przygotował je we współpracy z takimi firmami jak Bosch, SAP, Amazon, Mercedes-Benz, IBM czy Google. I tak, w programie „Become a Front End Developer” (999 dol.), który został przygotowany we współpracy z Google, AT&T i GitHub, zdobywamy wiedzę przez 4 miesiące. Następnie otrzymujemy certyfikat i dostęp do specjalisty HR, który pomoże nam w znalezieniu pracy lub pierwszych zleceń.

Co ciekawe, aby wziąć udział w takim programie nauczania nie trzeba mieć doświadczenia w programowaniu czy wiedzy technicznej. Po pierwsze, serwisy takie jak Udacity.com rekomendują źródła wiedzy, aby uczestnik mógł przyswoić potrzebne podstawy zanim przystąpi do programu. Po drugie, w trakcie trwania kursu specjaliści z serwisu sprawdzają, jak nam idzie i podpowiadają, co robimy źle lub możemy robić lepiej (np. szybciej). Mamy też dostęp do społeczności z innymi uczestnikami. Ograniczeniem jest natomiast to, że programy nauczania mają swoje terminy i nie możemy przyswajać wiedzy o dogodnej porze. Na przykład wspomniany program na front-end developera zaczynał się 23 października br. i do tego czasu można było składać aplikacje.

Gdzie zdobywać umiejętności

W sieci znajdziemy też serwisy e-learningowe specjalizujące się w konkretnej dziedzinie. Dla przykładu, www.cybrary.it to platforma online pozwalająca zdobywać wiedzę z cyberbezpieczeństwa i IT.

Z drugiej strony możemy również zdobywać wiedzę i kompetencje z kursów opracowywanych nie we współpracy z największymi firmami, ale z prestiżowymi uniwersytetami. Tutaj jednym z najpopularniejszych serwisów jest edX.org. Na swoich stronach oferuje kursy przygotowane we współpracy z takimi uniwersytetami jak Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard, Berkeley, Boston, Caltech czy Washington. Kursy są na wysokim poziomie, ale są też dość drogie. Dla przykładu, w czasie powstawania artykułu serwis przyjmował zgłoszenia do programu nauczania „Master’s Degree in Analytics” (tytuł magistra w analityce), realizowanego przez Georgia Institute of Technology. Nauczanie zajmuje tutaj od 1 do 3 lat, składa się z 11 kursów online, a całość kosztuje 9900 dol. Warto jednak dodać, że w serwisie są też tańsze i zajmujące mniej czasu kursy.

Konieczna wewnętrzna motywacja

W obecnych czasach, jeśli chcemy zdobywać wiedzę i umiejętności, mamy do tego wręcz idealne warunki. Osoba mieszkająca w małej miejscowości w Polsce może wziąć udział w programie nauczania, który został opracowany przez tak topowe uniwersytety jak Harvard czy Stanford, albo korporacje takie jak Microsoft, IBM lub Google. Wiele kursów i programów przekazujących kwalifikacje znajdziemy w relatywnie niskich cenach, jednak zawsze - zawsze! - trzeba nie tylko znać j. angielski na poziomie minimum B2-C1, ale też mieć w sobie dużo wewnętrznej motywacji.

Twórcy kursów nie sprawdzają obecności, nie zachęcają do pracy i nie narzucają presji. Raczej informują wprost, że do ukończenia danego materiału musimy mieć określoną liczbę godzin (np. 10 godzin na tydzień) i być online akurat wtedy, gdy instruktor przekazuje wiedzę i odpowiada na pytania. Jeśli nas nie ma – nasza strata.

Podsumowując, jeżeli mamy w sobie determinację i wytrwałość, by nie tylko zdecydować się na naukę czegoś nowego, ale też przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, by faktycznie coś opanować – świat e-learningu stoi otworem. Zachęcamy do poszerzania kwalifikacji.

Gdzie zdobywać umiejętności

Warto zajrzeć na serwis www.esauver.com, który oferuje zniżki do wielu popularnych platform z kursami online. Często są to bardzo duże przeceny, np. z 1578 dol. na 39 dol. za program nauczania „Master in Cyber Security”.

Popularne serwisy z kursami online

Niektóre serwisy oferują kursy sprzedawane jednorazowo, inne mają miesięczne abonamenty (zyskujemy dostęp do wszystkich kursów w czasie trwania abonamentu), jeszcze inne udostępniają głównie bezpłatne materiały. Ceny również są różne - kurs może kosztować od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych. Programy nauczania bywają jeszcze droższe. Ponadto wiele serwisów oferuje zniżki i promocje, gdzie kursy sprzedawane są np. z 90-procentowym rabatem. Wszystko to sprawia, że trudno tę branżę ustandaryzować.

Krótka charakterystyka popularnych platform:

Gdzie zdobywać umiejętności
Coursera

(https://www.coursera.org)

Kursy bezpłatne lub płatne za dostęp do dodatkowych materiałów. Dodatkowo oferowane są na przykład akredytowane tytuły magistra - nauka kosztuje wtedy od 15 do nawet 25 tysięcy dol.

Gdzie zdobywać umiejętności
Skillshare

(https://www.skillshare.com)

Skillshare oferuje bezpłatny, 30-dniowy okres próbny. Potem abonament wynosi 15 dol./miesiąc. Dostępnych jest ponad 23 tysięcy kursów. Średnia cena certyfikatu to 50 dolarów.

Gdzie zdobywać umiejętności
Udemy

(https://www.udemy.com)

Na platformie tej kursy są wyceniane indywidualnie. Ich ceny wynoszą zwykle od 10 do 200 dolarów za kurs.

Gdzie zdobywać umiejętności
edX

(https://www.edx.org)

Kursy są bezpłatne, ale trzeba płacić za certyfikaty poświadczające ich ukończenie. Dodatkowe, oferowane programy nauczania przygotowane we współpracy z uniwersytetami są płatne – nawet 10 tysięcy dolarów za kurs i więcej.

Gdzie zdobywać umiejętności
Udacity

(https://eu.udacity.com)

Udacity oferuje programy nauczania dotyczące konkretnych specjalizacji, na przykład analityk danych z wykorzystaniem Pythona i baz SQL (kurs kosztuje 999 dolarów i trwa 4 miesiące).

Gdzie zdobywać umiejętności
FutureLearn

(https://www.futurelearn.com

Kursy oferowane są bezpłatnie, ale trzeba płacić za certyfikaty - od 50 dol. Można tu również zdobyć konkretny zawód i specjalizację - programy nauczania są stosunkowo drogie, np. diabetolog to 8 tysięcy dol. (nauczanie trwa rok).

Gdzie zdobywać umiejętności
openSAP (SAP)

(https://open.sap.com/courses)

Serwis stworzony przez firmę SAP, zawierający kursy związane z rozwiązaniami SAP, np. z zakresu SAP HANA czy tworzenia aplikacji mobilnych przy użyciu SAP Screen Personas. Kursy są bezpłatne.

Gdzie zdobywać umiejętności
Lynda

(https://www.lynda.com)

Lynda oferuje ponad 12 tysięcy kursów w abonamencie kosztującym 29,99 dol./mc. Pierwszy miesiąc jest za darmo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200