Gdzie trzeba szukać najlepszych programistów

Najlepsi na świecie programiści to kolejno Chińczycy, Rosjanie i Polacy, tak wynika z analiz opublikowanych przez firmę HackerRank.

Źródło: HackerRank.

HackerRank świadczy firmom usługi rekrutacji programistów o różnych specjalnościach, która regularnie ogłasza konkursy na rozwiązywanie problemów i zadań związanych z programowaniem. Bierze w nich udział ponad milion deweloperów z całego świata.

Na podstawie analizy sukcesów osiąganych w tych konkursach, HackerRank opublikował statystyczną analizę prezentującą z jakich krajów pochodzą najlepsi programiści.

Zobacz również:

  • Polska na wysokim miejscu w rankingu NCSI
  • Copilot w wersji biznesowej jest już ogólnodostępny

W ogólnej ocenie, Polacy z0naleźli się na trzecim miejscu (za Chinami i Rosją). Warto zauważyć, że w tym rankingu USA uplasowało się dopiero na 28. miejscu, a Indie na 31., choć są to kraje, gdzie liczba osób zajmujących się programowaniem jest najwyższa na świecie.

Specjaliści z HackerRank prowadzili analizy efektywności rozwiązywania zadań w 15 różnych kategoriach takich jak m.in. „algorytmy”, „struktury danych” lub języki programowania (C++, Java, Python, Ruby itd.).

Okazało się, że statystycznie programiści z poszczególnych krajów „specjalizują się” w niektórych kategoriach. I tak na przykład Polska zajęła w rankingu pierwsze miejsce w rozwiązywaniu problemów przy wykorzystaniu języka Java, a Japonia w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją.

Choć na wyniki rankingu wpływ ma wielkość populacji oraz zainteresowanie udziałem w konkursach organizowanych przez HackerRank, ale zdaniem specjalistów nie jest to czynnik decydujący, bo na przykład najlepsi programiści wykorzystujący język Ruby pochodzą z Finlandii, mała Dania zwyciężyła w kategorii SQL, a Szwajcaria w oprogramowaniu dla baz danych.

Zdaniem specjalistów z HackerRank na wyraźny, narodowy podział umiejętności programistów wpływ mają różne krajowe systemy edukacji oraz obecność na lokalnych rynkach firm specjalizujących się w rozwijaniu różnego rodzaju oprogramowania.

Wniosek z prezentowanej analizy jest jednak oczywisty. Zanim nadejdzie czas pełnej globalizacji rynku IT, firmy szukające najlepszych programistów lub planujące inwestycję w ośrodki badawczo-rozwojowe mogą skorzystać z analiz takich jak prezentuje HackerRank, by zoptymalizować ich lokalizację.

Gdzie trzeba szukać najlepszych programistów

Źródło: HackerRank.

Gdzie trzeba szukać najlepszych programistów

Źródło: HackerRank.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200