Gdzie studiować informatykę w roku akademickim 2012/2013

Którą uczelnię wybrać? Jakie kierunki informatyczne uruchamiają one na jesieni? Dlaczego warto studiować informatykę? Jakie perspektywy czekają na absolwentów tych studiów? Jaką specjalizację wybrać? Jakich zarobków należy się spodziewać? Które zawody informatyczne są najbardziej poszukiwane? Czym się różnią poszczególne specjalizacje? O tym i wielu innych rzeczach piszemy w raporcie "Gdzie na studia IT Rekrutacja 2012/2013".

Tegorocznym maturzystom prezentujemy raport prezentujący ofertę prawie 40 uczelni wyższych kształcących z zakresu informatyki i kierunków pokrewnych zarówno na studiach I, jak i II stopnia; dzienny, zaocznych i wieczorowych; płatnych i bezpłatnych.

Stypendium dla studenta informatyki

Dlaczego warto studiować informatykę? Bo pięć najlepszych zawodów świata - inżynier oprogramowania, matematyk, aktuariusz, statystyk i analityk systemów komputerowych - związanych jest z umiejętnościami, które zdobywa się na uczelniach technicznych! Z badania CareerCast.com wynika, że dają one największą satysfakcję i najbardziej atrakcyjne warunki pracy.

Dodatkowo od kilku lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi projekt "Studia na przyszłość" z budżetem 1 mld zł! W jego ramach powstają na uczelniach wyższych tzw. kierunki zamawiane. W ramach tego projektu uczelnie oferują stypendia najlepszym studentom. W latach 2009-2011, 38 uczelni wyższych realizowało już projekty, które dotyczyły wsparcia dla kierunku informatyka. Na kierunki zamawiane wypłacono 292 mln zł, z czego ponad 13,5 mln zł to wartość stypendiów dla studentów. W tym roku będą konkursy dla kolejnych uczelni. Warto obserwować informacje na ten temat na serwisie praca.computerworld.pl.

Może brakować nawet 70 tys. informatyków

Dlaczego zdecydowano się uruchomić ten projekt? Z analizy, którą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło jeszcze w roku 2007 wynikało, że polscy pracodawcy potrzebują przede wszystkim inżynierów i informatyków. W przypadku kierunków technicznych w 2013 r. w przemyśle może zabraknąć nawet 47 tys. inżynierów, a w usługach niedobór ten może wynieść ponad 22 tys.!

W raporcie Computerworld "Gdzie na studia IT Rekrutacja 2012/2013" przedstawiono ofertę rekrutacyjną prawie 40 uczelni na kierunkach informatyka i pokrewnych w roku akademickim 2012/2013. Dla osób, które chciałyby kontynuować karierę na uczelniach raport prezentuje także informacje o prowadzonych na nich projektach badawczo-rozwojowych i formach współpracy z firmami informatycznymi. Coraz więcej uczelni wyższych - prowadzących studia na kierunku informatyka - współpracuje z firmami IT nie tylko oferując granty badawcze, ale także w zakresie prowadzonych wykładów. Pracownicy firm informatycznych są też mentorami prac dyplomowych. Firmy te organizują również staże dla najlepszych studentów.

Zarobki specjalistów IT i najpopularniejsze zawody

Oceniając perspektywy pracy dla specjalistów IT prezentujemy informacje na temat zarobków na poszczególnych stanowiskach, a także listę specjalności, które cieszyć się będą największą popularnością wśród pracodawców. Ekspert Computerworld radzi zaś na co zwracać uwagę na rozmowie kwalifikacyjnej i jak najlepiej wykorzystać lata spędzone na uczelni.

Dla osób, które nie zdecydowały jeszcze o przyszłości przygotowany zaś został słowniczek zawodów informatycznych opisujących blisko 50 specjalizacji. Liczba profesji informatycznych sięga dziś bowiem kilkudziesięciu, a najważniejsze z nich to: programista, administrator, specjalista od sieci komputerowych. Computerworld w swoim słowniczku przedstawia szczegółowo każdą z prawie 50 specjalności informatycznych.


TOP 200