Gdzie nauczyć się Informixu?

Firmy komputerowe, istniejące na polskim rynku, coraz bardziej doceniają znaczenie szkoleń, będących uzupełnieniem oferty hardware'owo - software'owej. Niektóre z firm organizują szkolenia tylko dla swoich klientów. Ta, do której trafiłem, jako jedyna w Warszawie i jedna z nielicznych w Polsce, uczy posługiwania się relacyjną bazą danych Informix wszystkich, którzy się do niej zgłoszą. Jest to Consortia, będąca autoryzowanym Value Added Reseller'em Motorola Computer Group na Polskę.

Firmy komputerowe, istniejące na polskim rynku, coraz bardziej doceniają znaczenie szkoleń, będących uzupełnieniem oferty hardware'owo - software'owej. Niektóre z firm organizują szkolenia tylko dla swoich klientów. Ta, do której trafiłem, jako jedyna w Warszawie i jedna z nielicznych w Polsce, uczy posługiwania się relacyjną bazą danych Informix wszystkich, którzy się do niej zgłoszą. Jest to Consortia, będąca autoryzowanym Value Added Reseller'em Motorola Computer Group na Polskę.

Informix Inc.

Firma Informix to światowy potentat w dziedzinie oprogramowania relacyjnych baz danych. Oprogramowanie Informix jest dostępne dla większości systemów operacyjnych i platform sprzętowych, poczynając od systemu DOS na komputerach klasy PC do dużych, wieloprocesorowych maszyn mainframe pracujących z systemami Unix. Programy użytkowe pisane w języku Informix są w Polsce standardem w środowisku systemu operacyjnego Unix. Oprogramowanie produkcji Informix Inc. to 2 serwery bazy danych Informix-SE i Informix-OnLine, system zapytań Informix-SQL, kompilator i interpreter języka czwartej generacji Informix-4GL oraz programy wspomagające, takie jak WINGZ - arkusz kalkulacyjny czy C-ISAM - biblioteka procedur w języku C, obsługujących pliki indeksowo-sekwencyjne. Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom.

Informix-SE

to serwer bazy danych Informix. Tworzy i obsługuje bazę danych na zlecenie programów użytkowych. Produkty Informix posiadają architekturę klient-serwer, co oznacza, że programy użytkowe nie mają bezpośredniego dostępu do zapisanej na dysku informacji i pełnią rolę klienta dla programu serwera, który zarządza bazą danych i udostępnia dane procesom-klientom, korzystając z dostępnego w systemie UNIX mechanizmu potoków. Przeznaczony jest do stosowania w niezbyt dużych bazach, jest prosty w instalacji i nie wymaga obsługi administratora bazy danych.

Informix-OnLine

to serwer bazy danych Informix najnowszej generacji, o zwiększonej efektywności wykorzystania bazy i rozbudowanej ochronie danych. OnLine stosuje własną organizację zapisu informacji na dysku, bez posługiwania się mechanizmami systemu Unix. Serwer ten jest przeznaczony do większych baz danych, o znacznym nasileniu przetwarzania transakcyjnego i umożliwia nieprzerwane korzystanie z bazy danych. Informix- OnLine organizuje własny mirroring dysku i jest w pełni odporny na niespodziewane awarie zasilania. Ponadto serwer ten umożliwia przechowywanie w bazie danych informacji binarnych (obrazów, muzyki itp.).

Informix-SQL

to oprogramowanie typu klient, które umożliwia użytkownikowi dostęp do bazy danych INFORMIX, obsługiwany przez jeden z opisanych powyżej serwerów. Jest to bardzo wygodne, interakcyjne narzędzie służące do wybierania informacji z bazy danych bez konieczności pisania programów. Przy pomocy prostego języka poleceń, opartego na standardzie SQL, można tworzyć bardziej złożone operacje na bazie danych, modyfikować jej zawartość, badać spójność danych itp. Informix-SQL stanowi doskonałe narzędzie dla administratora bazy danych, pozwalając w prosty sposób na wykonywanie operacji nie przewidzianych w programach stosowanych przez zwykłych użytkowników. Może być także przydatny dla programisty, zwłaszcza na etapie testowania i sprawdzania efektów działania nowego programu.

Informix-4GL Compiler

jest kompilatorem języka czwartej generacji Informix-4GL. Służy do tworzenia wersji binarnych programów użytkowych wykorzystujących jako klient bazę danych Informix, obsługiwaną przez jeden z serwerów. Oprogramowanie to umożliwia zakładanie podręcznej bazy danych schematów kompilacji, zawierającej dla każdego programu listę modułów źródłowych.

Informix-4GL Interpreter

Akceptuje te same programy źródłowe napisane w Informix-GL, ale nie tworzy wersji binarnych lecz postać półskompilowaną, nadającą się do interpretacji. Pakiet przeznaczony jest dla programistów, pozwala na zaoszczędzenie czasu traconego na kompilację i linkowanie dużego programu.

Szkolenia

Firma Consortia, jako oficjalny reseller oprogramowania firmy Informix, jest szczególnie zainteresowana przeprowadzaniem szkoleń w zakresie jego produktów, nie zapominając jednakże o Unix-ie dla początkujących i zaawansowanych. Szkolenia odbywają się w Centrum Promocyjno- Szkoleniowym mieszczącym się w Warszawie, przy ul. Felińskiego 37. Sala szkoleniowa wyposażona jest w komputer Motorola, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Unix oraz podłączone do niego terminale znakowe (8 sztuk) i mikrokomputery zgodne z IBM/PC (2). Każdy z uczestników szkolenia ma do dyspozycji indywidualne stanowisko pracy (terminal lub emulator terminala na IBM/PC).

Jak szybko?

Spośród różnorodnych kursów oferowanych przez Consortię moje osobiste zainteresowanie wzbudził przede wszystkim kurs "Informix-4GL dla programistów". Po 8 dniach intensywnej nauki byłem w stanie samodzielnie tworzyć programy w języku Informix-4GL. Jednocześnie uzyskałem rozeznanie w możliwościach oferowanych przez produkty firmy Informix. Inne szkolenia są krótsze: Informix-SQL trwa 2 dni, Informix-Online - 3 dni.


TOP 200