Gdy słowo jest złotem

Istotny powód przybycia

Kolejne z pytań, do których trzeba być przygotowanym, dotyczą oczekiwań kandydata względem miejsca pracy, a także o jego motywacji. Wiedza ta pozwala ocenić osobowość podwładnego, a także jego przydatność dla firmy. Odpowiadając na nie, należy wystrzegać się nieszczerości - przyłapany na kłamstwie kandydat zazwyczaj traci szansę na posadę. Na pewno nie warto opowiadać bez końca o "poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju zawodowego i chęci związania się z firmą na resztę życia". "Kiedyś w osłupienie wprawił mnie kandydat, który powiedział, że z ostatniej posady zrezygnował, by zapewnić sobie odpowiednią motywację... do zmiany w życiu" - mówi Marek Konecki.

Nie można także pomijać aspektów finansowych, związanych ze zmianą pracy. Podczas rozmów o wynagrodzeniu trzeba jednak wykazać olbrzymią ostrożność - pracodawcy unikają desperatów, zmieniających zatrudnienie tylko ze względu na wyższą pensję. Dyskusja o zarobkach nie może zdominować rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawców razi postawa roszczeniowa osób, które na wstępie przedstawiają oczekiwania płacowe i stawiają warunki względem nowego miejsca pracy.

Nadmierna pewność siebie budzi od razu podejrzliwość, także podczas dyskusji merytorycznych. "Na pewno trudno mi się przekonać do kandydata, który odpowiadając na konkretne pytanie jest tak pewny siebie, że nie potrafi zgodzić się z podsuwanym mu prawidłowym rozwiązaniem" - mówi Tomasz Pietrzak. Równie złym rozwiązaniem jest uległość i niezdecydowanie. Nie ma nic gorszego niż kandydat, który przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną, nie będąc do końca przekonany, czy chce zmienić pracę. U większości szefów budzi to irytację i dają kandydatowi do zrozumienia, że tylko marnuje ich czas. "Informatyk to zawód, w którym nie ma miejsca na zachowania niejednoznaczne, trzeba forsować swoje poglądy" - mówi Jerzy Chwiałkowski, dyrektor Departamentu Informatyki w Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym Skarbiec Emerytura.

Przekonać i zdobyć

Odpowiednie zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej rzadko decyduje o zatrudnieniu nowego pracownika. Na ogół składa się na to wiele różnych czynników - od wiedzy i wykształcenia, poprzez dotychczasowy przebieg kariery zawodowej, aż po profil osobowy kandydata. Czasami jednak właśnie takie drobiazgi, jak umiejętność przedstawienia w dobrym świetle swoich doświadczeń, przeważają na korzyść jednego z ubiegających się o posadę. Przekonują pracodawcę do konkretnego kandydata. A przecież podczas rekrutacji nie chodzi o znalezienie najlepszych merytorycznie osób, ale tych, które będą najlepiej pasować na dane stanowisko.


TOP 200