Gates przestanie być największym udziałowcem Microsoftu?

Bill Gates – założyciel i wieloletni szef Microsoftu – od lat jest największym samodzielnym udziałowcem koncernu. Sytuacja ta może się jednak wkrótce zmienić, bo jeśli Gates będzie pozbywał się akcji MS w dotychczasowym tempie, to wkrótce udziałowcem numer 1 zostanie Steve Ballmer.

Gates sprzedał niedawno kolejny pakiet swoich aukcji – 20 mln – i w tej chwili ma ich już tylko o niespełna 10% więcej niż aktualny szef koncernu z Redmond. A że Gates sprzedaje pakiety akcji dość regularnie, śmiało można prognozować, że jeszcze w 2014 r. dojdzie do sytuacji, w której to Ballmer będzie posiadał ich więcej.

W ciągu ostatnich 10 lat Bill Gates sprzedawał rocznie średnio ok. 80 mln akcji Microsoftu, co pozwalało mu m.in. na stałe prowadzenie na wielką skalę działalności charytatywnej w ramach Bill & Melinda Gates Foundation. Ze sprawozdań finansowych złożonych do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy wynika, że pomiędzy 28 października a 1 listopada ubiegłego roku Gates sprzedał akcje MS warte w sumie 711 mln USD. Po transakcji tej zachował blisko 360 mln akcji koncernu – a warto wspomnieć, że jeszcze w 2004 r. miał ich ok. 1,1 mld. Dodajmy, że owe 360 mln akcji stanowi ok. 17% majątku Gatesa (wedle najnowszych danych szacowanego na 78,1 mld USD).

Zobacz również:

  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple

Steve Ballmer posiada obecnie ponad 333 mln akcji MS – jeśli więc Gates będzie wyprzedawał je swój pakiet w dotychczasowym tempie, to jeszcze w tym roku największym udziałowcem koncernu stanie się ten pierwszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200