Gates dosłownie

Bill Gates nie pracuje już w Microsofcie. Firmę, której przez lata szefował będziemy zawsze postrzegać przez pryzmat jej produktów. Samego Billa Gatesa zaś - jako założyciela Microsoftu, Naczelnego Architekta Oprogramowania z Redmond i multimilionera - mogliśmy poznać dzięki niezliczonym wywiadom i publicznym wystąpieniom. Poniżej przypominamy kilka złotych myśli i cytatów.

Bill Gates nie pracuje już w Microsofcie. Firmę, której przez lata szefował będziemy zawsze postrzegać przez pryzmat jej produktów. Samego Billa Gatesa zaś - jako założyciela Microsoftu, Naczelnego Architekta Oprogramowania z Redmond i multimilionera - mogliśmy poznać dzięki niezliczonym wywiadom i publicznym wystąpieniom. Poniżej przypominamy kilka złotych myśli i cytatów.

Gates dosłownie

Bill Gates

"640 KB pamięci wystarczy każdemu" - słynna wypowiedź z 1981 r. To zdecydowanie najczęściej przywoływane słowa szefa Microsoftu. Problem w tym, że on sam się do nich nie przyznaje. Gates przez lata wyjaśniał, że ktoś coś pomylił, a cytat o 640 KB jest jedną z "miejskich legend".

"Włożyliśmy w ten produkt dosłownie miliardy dolarów. Windows XP to najbardziej wszechstronny, najszybszy i najbardziej stabilny system jaki kiedykolwiek stworzyliśmy" - powiedział Bill Gates podczas premiery w październiku 2001 r. Z tymi słowami wiele osób do dzisiaj się zgadza ku niezadowoleniu Microsoftu promującego nowsze Windows Vista.

"Moja córka nie wie co to jest tradycyjna płyta muzyczna. Wkrótce również książki telefoniczne czy drukowane encyklopedie staną się prawdziwymi antykami" - styczeń 2008 r., Uniwersytet Stanford.

"Zjawisko spamu zostanie wyeliminowane w ciągu dwóch lat" - prorokował w styczniu 2004 r. podczas szczytu ekonomicznego w Davos. Prędzej uwierzymy, że 640 KB wystarczy każdemu.

"Chciałbym mieć jeszcze możliwość pisania kodu. Nie dopuszczają mojego kodu do finalnych wersji oprogramowania. I tak jest już od ośmiu lat. A kiedy obiecam, że przysiądę nad czymś w weekend, już nie wierzą w to jak kiedyś" - wrzesień 1997 r.

"Zawsze przeceniamy zakres zmian jakie nastąpią w ciągu dwóch lat, jednocześnie niedoceniając zmian jakie będą miały miejsce w ciągu dziesięciu lat. Nie można pozwolić sobie na stanie w miejscu" - cytat z książki Gatesa "The Road Ahead" z 1996 r.

"To, że Stany Zjednoczone osiągnęły pozycję światowego lidera, w dużej mierze zawdzięczamy temu, iż 20 lat wcześniej mieliśmy w sobie dużo pokory. Wtedy z podziwem spoglądaliśmy na Japonię, zastanawiając się czy jakieś elementy japońskiego modelu działania można przenieść na nasz grunt. Wszystkie pozytywne następstwa były efektem tej właśnie postawy. Jeśli teraz zabraknie pokory i przestaniemy uczyć się od innych krajów, nasza przewaga szybko stopnieje" - konferencja w Seattle w październiku 2000 r.

"Kiedyś każdy komputer w standardowym wyposażeniu będzie miał mikrofon i kamerę. Aplikacje typu instant messaging - z których zapewne niewielu z nas korzysta - zyskują olbrzymią popularność wśród młodzieży. Możliwość rozmowy w czasie rzeczywistym czy sprawdzenia kto w danym momencie jest online, sprawi, że komunikatory internetowe staną się cennym narzędziem dla wszystkich grup odbiorców, także biznesowych" - CEO Summit w 2000 r.

"Za 10 do 20 lat będzie można porozumiewać się z komputerem za pomocą głosu" - Las Vegas, 1997 r. Wciąż czekamy.

"Nie czeka nas już problem roku dwutysięcznego. Przez dziesiątki tysięcy lat zapis daty nie będzie stanowić już zagrożenia dla działania systemów informatycznych" - mówił Gates w czerwcu 1999 r. przez komisją ds. ekonomicznych kongresu USA.

"Nie wydaje mi się aby za dziesięć lat gazety wyglądały inaczej. Pewnie będzie w nich więcej odniesień linków URL"" - kwiecień 1997 r.

"Nie można powiedzieć, że Internet cechuje większa lub mniejsza przestępczość, niż inne sfery. Jeśli ktoś jest przestępcą w świecie rzeczywistym, jest nim także w świecie wirtualnym. Walka z takimi osobnikami i zjawiskami w sieci wymagać będzie jedynie coraz lepszego przygotowania po stronie organów ścigania. To naturalny proces związany z dojrzewaniem medium jakim jest Internet" - wykład w MIT, maj 1996 r.

"Wcale nie chcę być najbogatszym człowiekiem na świecie. Nic dobrego z tego nie wynika" - mówił dwa lata temu podczas wystąpienia w Seattle. Wówczas majątek Gatesa wyceniany był na 50 mld USD. Jego życzenie spełniło się rok później - na liście najzamożniejszych wyprzedził go meksykański magnat Carlos Slim.

"Linux to najlepszy system operacyjny jaki kiedykolwiek napisano. Podkreślam jednakże, że to moja prywatna opinia, która nie odzwierciedla stanowiska Microsoftu" - czerwiec 2008 r. Fałszywa, szeroko cytowana w sieci wypowiedź Billa Gatesa, opublikowana przez jeden z internetowych serwisów o profilu "prześmiewczo-humorystycznym".


TOP 200