Gates: Kres ery haseł

$"Tradycyjne hasła dostępu do systemów komputerowych wkrótce odejdą w zapomnienie"$ - prognozował podczas swojego wystąpienia na kopenhaskim Microsoft IT Forum Bill Gates, Naczelny Architekt Oprogramowania Microsoftu. Zdaniem Gatesa, hasła zostaną zastąpione przez 'inteligentne karty' oraz systemy biometryczne.

"Głównym problemem w kwestii autoryzowania dostępu jest 'słabość' tradycyjnych haseł" - tłumaczył Naczelny Architekt. Jego zdaniem, użytkownicy nie mogą polegać na hasłach, ponieważ nie zapewniają one już odpowiedniego poziomu zabezpieczenia cennych informacji. "Kolejnym krokiem będzie korzystanie z 'inteligentnych kart' (smart cards) oraz systemów biometrycznych" - zapowiadał Bill Gates.

Oczywiście, twórca Microsoftu nie omieszkał przy tym zaznaczyć, że optymalnym narzędziem do tworzenia takich nowoczesnych, bezpiecznych systemów będzie platforma .Net. Microsoft ma zresztą w tej kwestii świecić przykładem - Gates zdradził, iż koncern planuje wprowadzenie systemu autoryzowania dostępu opartego właśnie na 'inteligentnych kartach'.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Warto przypomnieć, że Microsoft ma już w swojej ofercie klawiatury i myszy biometryczne (tzn. wyposażone w skanery linii papilarnych), a także niezależne, podłączane przez port USB, czytniki linii papilarnych (więcej informacji w tekście "Microsoft sprawdza odciski palców").

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200