Gary Kasparow jest gorącym zwolennikiem kryptowalut

Legendarny rosyjski szachista jest przekonany, że kryptowaluty to przyszłość światowych finansów. Twierdzi przy tym, że tego rodzaju środki płatnicze zastąpią amerykańskiego dolara do końca tej dekady.

Źródło: nyt.com

Według Kasparowa główną zaletą kryptowalut jest to, że hamują skutecznie inflację, chociaż niektórzy analitycy finansowi polemizują z tym argumentem. Kasparow obstaje jednak przy swoim i podkreśla na każdym kroku, że kryptowaluty takie jak bitcoin, są przysłowiowym cyfrowym złotem i inflacja ma minimalny wpływ na ich rynkową wartość. Są przy tym narzędziem, które sprawdza się dobrze w walce ze zjawiskiem napędzającym inflację takim jak nadmierne wydatki rządowe.

Rządy krajów potrafią bowiem w razie potrzeby dodrukowywać pieniądz i rzucać go na rynek, co tylko zwiększa inflację i powoduje, że aktywa firm, jak również osób fizycznych, tracą na wartości. Dlatego idea głosząca, że kryptowaluty są cyfrowym złotem zdobywa w ostatnich miesiącach – a więc w czasie, gdy wiele krajów zaczyna odczuwać boleśnie skutki inflacji - coraz więcej zwolenników.

Zobacz również:

  • Najlepsi partnerzy HPE nagrodzeni
  • Były szef Twittera zamierza zbudować nowy, otwarty system kopania kryptowalut
  • Ekosystem blockchain w 2021

Twierdzą oni, że np. Bitcoin to prawdziwy ewenement. Można wykopać ograniczoną liczbę (dokładnie 21 milionów) takich wirtualnych monet, co nasuwa porównanie do zasobów złota. Póki co inne kryptowaluty nie są tak stabilne i dlatego nie są na tyle wiarygodne, aby lokować w nich swoje pieniądze.

Kasparow, zagorzały przeciwnik prezydenta Rosji Władimira Putina, od dawna jest zwolennikiem różnych projektów kryptowalutowych. Po raz pierwszy wsparł taką ideę angażując się w pracę Fundacji Praw Człowieka, która opowiada się za kryptowalutami jako sposobem na uzyskanie finansowania bez pomocy, a co za tym idzie i kontroli, ze strony rządu.

Rosyjski mistrz szachowy działa na tym polu aktywnie. Pod koniec zeszłego roku Kasparow wydał całą serię niewymienialnych tokenów NFT (z ang. Non-Fungible Token). Są one ekwiwalentem należących do niego dzieł sztuki oraz przedmiotów kolekcjonerskich, których własność jest weryfikowana z wykorzystaniem technologii kryptograficznej. Są to np. obrazy przedstawiające najważniejsze momenty w jego szachowej karierze, takie jak słynny, rozegrany w latach dziewięćdziesiątych mecz szachowy, w którym zmierzył się z zaprojektowanym przez IBM komputerem „Deep Blue”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200