Gartner zmniejsza prognozy dla rynku oprogramowania biznesowego, winne problemy strefy euro

Według analityków w 2012 roku na świecie sprzedane zostaną aplikacje biznesowe o łącznej wartości 120,4 mld USD. To o 4,5 proc. więcej niż przed rokiem. Wcześniejsze prognozy zakładały jednak, że w 2012 roku wartość rynku oprogramowania biznesowego wzrośnie o 5 proc.

Mniejsza od prognozowanej pierwotnie dynamika wzrostu rynku ma być efektem niepewności wynikającej m.in. z problemów strefy euro oraz ograniczonych oznak

poprawy sytuacji ekonomicznej na świecie. "Tempo rozwoju rynku w znacznym stopniu kształtują docierające z rynku sygnały ekonomiczne i polityczne. Te zaś w ostatnich miesiącach są często sprzeczne i nie zachęcają do rozpoczynania poważnych projektów wdrożeniowych" - twierdzi Tom Eid, analityk firmy Gartner. Mniejsza od zakładanej wcześniej będzie dynamika wzrostu rynku w Europie. W 2011 roku wartość rynku oprogramowania biznesowego oszacowano na 115,2 mld USD.

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023

Eksperci spodziewają się, że gros wydatków na systemy wspierające zarządzanie dotyczyć będzie wyspecjalizowanych rozwiązań branżowych oraz modernizacji wykorzystywanych już aplikacji, zwłaszcza oprogramowania o kluczowym znaczeniu dla prowadzonej działalności. Dodatkowo analitycy spodziewają się rosnącego zainteresowania oprogramowaniem oferowanym w formie usługi. "Model cloud computing jest coraz bardziej dojrzałą alternatywą dla rozwiązań dostępnych w klasycznym modelu" - czytamy w podsumowaniu analizy firmy Gartner. Wysoka dynamika wzrostu w segmencie oprogramowania dostępnego w formie usługi ma utrzymać się przynajmniej do 2015 roku. Wówczas udział systemów biznesowych dostępnych w modelu usługowym w całości rynku oprogramowania biznesowego ma oscylować w granicach 16 proc. Pod koniec zeszłego roku było to ok. 11 proc.

Na początku roku eksperci firmy Gartner prognozowali, że w 2012 roku wartość całego światowego rynku IT wyniesie niemal 3,8 bln USD. Największą część tegorocznych wydatków na rozwiązania teleinformatyczne - 1,74 bln USD - stanowić mają koszty usług telekomunikacyjnych. Na rynek oprogramowania przypadać miało mniej niż 300 mld USD. Kwota ta, obok oprogramowania biznesowego dla dużych przedsiębiorstw, uwzględniała również koszty zakupu prostszych aplikacji, w tym narzędzi biurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200