Gartner zaprezentował swoje najnowsze prognozy dotyczące rynku IT

Firma analityczna Gartner przedstawiła na początku tego tygodnia, podczas wirtualnej konferencji IT Symposium/Xpo 2020 Americas, swoje najnowsze prognozy dotyczące rynku IT. I tak globalne wydatki na IT mają wynieść w 2021 roku 3,8 bln USD, czyli będą o 4% większe w porównaniu z tym rokiem. Pomimo tego wzrostu, będą jednak dalej mniejsze od wydatków sprzed pandemii koronawirusa.

IT

W tym roku globalne wydatki na IT zamkną się według Gartnera kwotą 3,6 bln USD, co oznacza iż w porównaniu z 2019 rokiem będą mniejsze o 5,4%. Jest to nieco lepszy wynik niż ten prognozowany w maju tego roku . Gartner podawał wtedy, że w tym roku zamkną się one kwotą 3,4 bln USD (spadek o 8% w porównaniu z poprzednim rokiem)

Okazuje się, że niektórym branżom pandemia daje się we znaki ze zdwojoną sił. Chodzi tu np. o transport lotniczy czy szeroko pojętą rozrywkę, gdzie wydatki na IT będą w tym roku mniejsze (porównując rok do roku) aż o 30%.

Zobacz również:

Zgodnie z najnowszą prognozą wydatki na IT spadną we wszystkich segmentach tego rynku, takich jak centra danych, usługi IT, usługi komunikacyjne, oprogramowanie dla przedsiębiorstw czy sprzęt. Jednak w przyszłym roku najszybciej powinny wrócić do poprzedniego stanu

wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw. W porównaniu z tym rokiem, mają on wzrosnąć o 7,2%.

Ma to według ścisły związek z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw, koniecznością wsparcia pracowników decydujących się na pracę zdalną zdalnych oraz rosnącym zapotrzebowaniem świadczenia usług wirtualnych, takich jak nauczanie na odległość lub telezdrowie.

Drugim z kolei segmentem rynki IT, który odrodzi się najszybciej, są centra danych. Wydatki na nie mają wzrosnąć w przyszłym roku o 5.2%.


TOP 200