Gartner zapowiada koniec bessy na rynku pecetów

Na rynku pecetów zachodzą ostatnio istotne zmiany. Jak donosi firma analityczna Gartner, sprzedaż komputerów osobistych przestała wreszcie spadać i wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku powoli, ale będzie się już piąć w górę.

Gartner przewiduje, że będzie to bardzo powolny wzrost. Rzędu 0,4% w przyszłym roku, a w 2018 może to być nawet 3%. To bardzo dobra wiadomość biorąc pod uwagę fakt, że sprzedaż komputerów (chodzi o ilość) spadła w tym roku aż o 8%.

Zadowoleni powinni być jednak tylko producenci ultra lekkich i cienkich komputerów osobistych. Sprzedaż standardowych desktopów i laptopów będzie dalej maleć. W tym roku użytkownicy kupili 216 mln takich komputerów, a w 2018 roku mają ich kupić tylko 199 mln. Jeśli chodzi o ultramobilne komputery osobiste, to ich sprzedaż ma wzrosnąć z 49 mln w tym roku do 75 mln w 2018 roku. I to te komputery będą ciągnąć rynek pecetów w górę.

Zobacz również:

  • Gartner: w 2023 podaż smartfonów i komputerów PC będzie mniejsza
  • Jak firmy podejmują decyzję w kwestiach bezpieczeństwa?
  • Trwa kryzys na rynku pecetów i tabletów

I jeszcze jedno. Żeby nie było wątpliwości, że wkraczamy w prawdziwą erę mobilności, Gartner przewiduje, że w 2020 roku użytkownicy kupią tylko 30 mln klasycznych desktopów. Oznacza to, że tylko jeden na 100 użytkowników internetu kupi za cztery lata taki komputer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200