Gartner: wydatki na aplikacje SaaS gwałtownie rosną

Według firmy badawczej, wydatki na aplikacje SaaS (Software-as-a-Service) w przedsiębiorstwach osiągną w tym roku kwotę 6,4 miliarda USD - to o 17 proc. więcej niż w roku 2007, a w 2012 r. mają osiągnąć wartość 14,8 mld USD.

Gartner uważa, że wzrastająca popularność SaaS bierze się z poszukiwania oszczędności w wydatkach na IT i możliwości szybszego wdrażania potrzebnej funkcjonalności IT. Nie bez znaczenia jest też szersza dostępność szybkich połączeń internetowych. Ponadto początkowe obawy związane z bezpieczeństwem i niezawodnością aplikacji SaaS, zaczynają znikać w miarę dojrzewania tego modelu użytkowania oprogramowania.

Największy udział w rynku SaaS mają rozwiązania, takie jak dostarczanie treści, komunikacja i systemy do współpracy - 2,1 mld USD w 2008 r. i 4,7 mld USD w prognozach na 2012 r.

Zobacz również:

  • Cyfrowa obsługa klienta – jakie rozwiązanie wybrać?
  • 4 najważniejsze błędy, których należy unikać przy zakupie aplikacji SaaS
  • Przybliżamy chmurę wielodostępną

Na kolejnym miejscu są aplikacje CRM - 1,7 mld USD w 2008 r. i 3,2 mld w 2012 r.

Z kolei firma badawcza IDC przewiduje, że całościowe wydatki na usługi cloud computing wzrosną z 16,2 mld USD w tym roku do 42,3 mld USD w 2012 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200