Gartner: wydatki na IT przekroczą w tym roku barierę 4 bln USD

Gartner opublikował w ostatnich dniach bardzo optymistyczny raport. W tym roku globalne wydatki na IT – chodzi o wszystkie segmenty tego rynku, od centrów danych przez oprogramowanie dla przedsiębiorstw, do mobilnych urządzeń, takich jak laptopy i tablety – wyniosą prawie 4,1 bln USD.

Gartner

W porównaniu z 2020 rokiem będzie to wzrost – i to pomimo negatywnych skutków wywołanych pandemią koronawirusa - o 8,4%. Największego - bo aż o 14% - wzrostu należy się spodziewać w takich obszarach jak laptopy, komputery stacjonarne, tablety i smartfony. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje oprogramowanie dla przedsiębiorstw (10,8%).

Gartner: wydatki na IT przekroczą w tym roku barierę 4 bln USD

Źródło: Gartner

Jedną z przyczyn takich wyników jest fakt, że firmy inwestują coraz mocniej w bardziej innowacyjne i wygodne się dla pracowników rozwiązania IT, starając się im zapewnić lepsze warunki pracy.

Zobacz również:

  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI
  • Rosną inwestycje w infrastrukturę brzegową

Gartner przewiduje, że w 2022 roku na całym świecie funkcjonować będzie ok. 6,4 mld różnego rodzaju urządzeń IT, czyli o 3,2% więcej niż w 2021 r. Przejście na pracę zdalną spowodowało, że popyt na komputery stacjonarne znaczącą spadł, za to zainteresowanie laptopami i tabletami poszybowało w górę.

I tak w tym roku liczba laptopów wzrośnie o 8,8%, tabletów 11,7%. W tym samym czasie liczba komputerów stacjonarnych zmaleje z 522 mln sztuk w 2020 roku do 470 mln w 2022 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200