Gartner: tylko 29% pracowników IT planuje pozostać u obecnego pracodawcy

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Gartnera nie napawają optymizmem. Większość pracowników IT chce zmienić pracodawcę.

Gartner: w IT szukają lepszych zajęć / Fot. Mikey Harris, Unsplash.com

Gartner: w IT szukają lepszych zajęć / Fot. Mikey Harris, Unsplash.com

Tylko 29% pracowników planuje kontynuować pracę dla swoich obecnych pracodawców. To mniej więcej o 10% mniej niż w przypadku pracowników innych niż IT.

Sprawdź: HTML5

Zobacz również:

  • Zmiana pracy na IT to niekoniecznie programowanie
  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.
  • Praca zdalna to "tykająca bomba zegarowa" w kwestii cyberbezpieczeństwa

Zaledwie 19,6% personelu IT w Azji planuje pozostać na swoich stanowiskach. Odsetek ten jest nieznacznie lepszy w Australii i Nowej Zelandii (23,9%), jak i w Ameryce Łacińskiej (26,9%).

Jak podaje Gartner, tendencja jest związana z wprowadzeniem niepopularnych zasad, które wymagają powrotu pracowników do biura, a także z brakiej względnej elastyczności we wszystkich działach IT w porównaniu z resztą firmy.

Pracownicy IT w wieku poniżej 30 lat mają dwa i pół raza mniejsze prawdopodobieństwo pozostania w danym miejscu pracy, niż osoby powyżej 50. roku życia, które aż tak nie szukają już zmian. Wysokie prawdopodobieństwo pozostania w pracy występuje tylko wśród 19,9% pracowników IT w wieku od 18 do 28 lat. Jak widać, bardzo trudno o lojalność młodego pracownika. Z kolei dla wieku od 18 do 30 lat jest to już 48,1%.

Gartner zauważa, że CIO stoją obecnie w obliczu rosnącej presji, aby zatrzymać pracowników u siebie. "Chociaż zatrzymanie talentów jest powszechnym problemem na szczeblu kierowniczym, CIO znajdują się w epicentrum, a duża część pracowników IT jest zagrożona" - powiedział Graham Waller, wiceprezes i analityk w firmie Gartner.

Zobacz: Kabel HDMI

Waller dodał, że CIO w firmach mogą być zmuszeni do opowiadania się za większą elastycznością w projektowaniu miejsc pracy, ponieważ pracownicy IT często mają do dyspozycji globalny rynek pracy - nie brakuje ofert w 100% zdalnych z wysokimi zarobkami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200