Gartner: stawiajcie na innowacje a szybko odniesiecie sukces

Jeżeli menadżerowie firm IT chcą, aby ich przedsiębiorstwa odgrywały na rynku istotną rolę, muszą dostarczyć natychmiastowych rezultatów. Tak wynika z analizy firmy badawczej Gartner, która przeanalizowała to, w jaki sposób rozwijać firmę, mając na celu jak najszybszy zwrot inwestycji. Według badaczy, menedżerowie IT powinni przede wszystkim skupić się na eliminacji "wąskich gardeł", umacnianie i upraszczanie sieci dostawców czy dystrybutorów oraz zwiększenia nacisku na te nowe technologie i rozwiązania, które rzeczywiście mają szansę istotnie wpływać na branżę.

Wyniki badań, wydawać się mogą oczywiste. Trzeba jednak zauważyć, że mimo tej oczywistości wydaje się, że kadra kierownicza i tzw. "Top Management" często ignoruje te podstawowe, można by rzec, reguły. Gartner twierdzi, że zmiana organizacji i sposobu myślenia w przedsiębiorstwach branży IT wymagać może od nich dużego wysiłku. Niewątpliwie jednak, tego typu firmy będą w przyszłości wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie.

Andy Kyte, wiceprezes i wspólnik Gartnera stwierdził: "W celu zenergetyzowania menedżmentu IT tak, aby był w stanie osiągać błyskawiczne rezultaty poprzez podejmowanie nowych wyzwań potrzeba wizji mówiącej 'Będziemy w przyszłości dostarczać różnorodnych typów technologii informatycznych tak, aby ułatwić osobom podejmującym kluczowe decyzje wykonywanie dalekiej od rutyny pracy poznawczej'". Kyte zauważył również, że przedstawiciele branży IT, którzy nie podejmą nowych wyzwań, szybko zostaną zepchnięci na margines.

Zobacz również:

  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.
  • Osiągnięcie polsko-hinduskiego zespołu fizyków przyczyni się do rozwoju komputerów kwantowych
  • Cyfrowy dylemat każdej firmy

Szef działu badań Gartnera - Peter Sondergaar wymienił sześć głównych dziedzin, w których muszą zajść zmiany, jeżeli chcemy myśleć o dobrych i szybkich rezultatach. Według niego, kluczowe jest znaczne zwiększenie roli, jaką odgrywają obecnie:

- technologie i oprogramowanie służące wirtualizacji

- aplikacje udostępniane w formie usług (SOA - Service Oriented Architecture)

- technologie dedykowane lokalizacji, w jakiej mają być stosowane

- narzędzia służące skuteczniejszej i natychmiastowej komunikacji (VoIP, IM)

- narzędzia służące skuteczniejszemu zarządzaniu (na przykład usprawnienie aplikacji CRM)

- oprogramowanie służące zarządzaniu procesami biznesowymi

Sondergaar wyraźnie podkreśla, że powyższe cele muszą zostać zrealizowane, jeżeli szefowi poważnie myślą o rozwoju swoich przedsiębiorstw.

Więcej informacji o badaniach Gartnera oraz o zbliżających się sympozjach i konferencjach prowadzonych przez firmę znajdziecie Państwo na witrynie internetowej: Gartner

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200