Gartner: sprzedaż komputerów w regionie EMEA

W IV kw. 2003 r. w regionie EMEA sprzedano 17 mln komputerów - o 17 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z najnowszych zestawień firmy Gartner. W całym roku 2003 sprzedano 46 mln sztuk pecetów, co oznacza w ujęciu rocznym wzrost o 13 proc. Największym rynkiem komputerowym ponownie były Niemcy, silny wzrost odnotowały z kolei rynki w Rosji i Hiszpanii.

Gartner: sprzedaż komputerów w regionie EMEA

Gartner: sprzedaż PC w 2003 r.

Zdaniem analityków Gartnera, w regionie EMEA rozpoczął się długo wyczekiwany proces wymiany sprzętu zakupionego w 1999/2000 r. Niski kurs dolara sprzyja korporacyjnym wydatkom na informatykę - wzrost w tym segmencie wyniósł 19,5 proc. wobec 15,5 proc. w segmencie konsumenckim.

Pośród producentów największy wzrost w IV kw. odnotował Acer - o 75,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tajwański producent wysforował się na pierwszą pozycję w segmencie komputerów przenośnych, głównie dzięki dużej popularności w Europie Zachodniej. Pod względem wysokości wzrostu w ujęciu rocznym drugie miejsce należy do Fujitsu-Siemens (28,1 proc.) oraz IBM-a (27,3 proc.).

Zobacz również:

  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.
  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów

Minione 12 miesięcy przyniosło 12,9-proc. wzrost na rynku komputerów w regionie EMEA - blisko dwa razy więcej niż rok temu. Przypomnijmy, że w całym 2002 r. rynek PC w regionie EMEA rozwinął się jedynie o 6 proc. Cała pierwsza piątka - HP, Dell, Fujitsu-Siemens, Acer oraz IBM odnotowała wzrost ponad rynek. Odbyło się to kosztem lokalnych dostawców, którzy tracą swój udział rynkowy. Według Gartnera może to zwiastować rychłe procesy konsolidacyjne. Jak informowaliśmy wcześniej, światowy rynek pecetów powinien utrzymać dwucyfrowe tempo wzrostu w bieżącym roku do 187 mln sztuk (13,9-proc. wzrost wobec 2003 r.).

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy wstępne szacunki IDC dotyczące polskiego rynku komputerowego. W 2003 r. w Polsce sprzedano blisko 1,2 mln komputerów - w tym ponad 154 tys. notebooków. Więcej informacji: http://www.computerworld.pl/news/63617.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200