Gartner: serwery x86 w górę, RISC/Unix w dół

W III kw. 2007 r. sprzedano o 8,7 proc. więcej serwerów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (ponad 2,2 milionów sztuk), a przychody największych producentów wzrosły o 2,6 proc. (do poziomu 13,4 miliardów USD). Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się wydajne komputery oparte na architekturze x86, które skutecznie powiększają swój dystans do jednostek RISC-Itanium, bazujących na systemach uniksowych.

Sprzedaż serwerów w III kw. br. napędzał przede wszystkim dalszy wzrost zapotrzebowania na wydajne komputery x86. Liczba dostaw jednostek wykorzystujących procesory RISC-Itanium w porównaniu do III kw. 2006 r. spadła o 6,4 proc., choć przychody liderów tego rynku (Sun Microsystems, IBM) nieznacznie wzrosły. Jedynie koncern Hewlett-Packard zanotował zarówno wzrost sprzedaży, jak i zysków z produkcji serwerów RISC/Unix.

W III kw. br. sprzedano o 9,5 proc. więcej serwerów x86 niż miało to miejsce rok wcześniej. Liderem na rynku pozostał koncern Hewlett-Packard, który zanotował wzrost dostaw przekraczający 20 proc. (z udziałami na poziomie 29,3 proc.). Dell, drugi w zestawieniu, zwiększył sprzedaż jedynie o 5,4 proc., a zamykający podium IBM sprzedał w analizowanym okresie mniej serwerów (spadek o 3,9 proc.) niż rok temu.

Gartner: serwery x86 w górę, RISC/Unix w dół

Sprzedaż serwerów na świecie w III kw. 2007 r.

IBM zajął jednak pierwsze miejsce w zestawieniu uwzględniającym przychody producentów. Co prawda słabsza sprzedaż przełożyła się na spadek udziałów błękitnego giganta o 8,1 proc. (z 33,7 proc. do 30,1 proc.), ale mimo to utrzymał on pozycję lidera. Na drugim miejscu uplasował się koncern HP, ze wzrostem przychodów na poziomie 13,9 proc. Podium zamknął Dell, również ze znaczącą zmianą wpływów (12,6 proc.).

Gartner: serwery x86 w górę, RISC/Unix w dół

Przychody największych producentów serwerów w III kw. 2007 r.

Trzeci kwartał br. to także kolejny okres wzmożonego popytu na serwery typu blade (kasetowe). Ich sprzedaż wzrosła o 13,8 proc., co obecnie daje 10 proc. udziałów w rynku serwerów. HP utrzymało pozycję lidera w tym segmencie, sprzedając o 91 proc. więcej serwerów blade niż rok temu.

Analitycy Gartnera przekonują, że popyt na wydajne komputery będzie wciąż wzrastał, głównie dzięki inwestycjom na rynkach wschodzących i permanentnie rosnącym wymaganiom pojemnościowo-wydajnościowym. Trendu tego, przynajmniej w najbliższej przyszłości, nie zmienią pojawiające się coraz częściej metody optymalizacji pracy serwerów oraz wirtualizacji ich zasobów.


TOP 200