Gartner: rynek serwerów powoli wychodzi na prostą

W opublikowanym przez firmę analityczną Gartner raporcie (podsumowującym sytuację panującą na rynku serwerów w trzecim kwartale br.) można przeczytać, że pierwsze miejsce (biorąc pod uwagę wielkość przychodów) zajmuje w tym sektorze IBM, wyprzedzając tylko nieznacznie HP. Gartner podkreśla jednocześnie, że sytuacja na rynku serwerów powoli stabilizuje się.

Udział firmy IBM w rynku serwerów (wielkość przychodów) wynosi obecnie 31,7%, podczas gdy HP zajmuje drugie miejsce z wynikiem 30,2%. Kolejne miejsca zajmują firmy Dell (13,4%), Sun (7,4%) i Fujitsu (5,2%). Obroty na rynku serwerów (w porównaniu z trzecim kwartałem zeszłego roku) spadły o 15,5% do poziomu 10,7 mld, ale w porównaniu z drugim kwartałem br. wzrosły o 10,2%. Świadczy to o tym, że rynek serwerów zaczyna powoli wychodzić na prostą. W trzecim kwartale br. na rynek trafiło ogółem 1,9 mln sztuk serwerów.

Wszyscy czołowi dostawcy serwerów odnotowali w trzecim kwartale wzrost przychodów (w porównaniu z poprzednim kwartałem). Wyjątkiem jest tu tylko firma Sun, której przychody ze sprzedaży serwerów spadły o 32,3%. Biorąc jednak pod uwagę liczbę sprzedanych serwerów uniksowych, firma ta pozostaje dalej dostawcą numer jeden tego rodzaju systemów obliczeniowych.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • Jak zabezpieczać systemy OT

Biorąc natomiast pod uwagę wielkość przychodów uzyskanych ze sprzedaży serwerów uniksowych, kolejność przedstawia się następująco: IBM (40.9%; w poprzednim kwartale 36,4%), HP (29,3%; w poprzednim kwartale 28%), Sun (24,2%; w poprzednim kwartale 29,2%). Całe obroty na rynku serwerów uniksowych w trzecim kwartale br. zamknęły się kwotą 2,6 mld USD (spadek o 21,2% w porównaniu z trzecim kwartałem 2008 r.).

I na koniec jedno zdanie o sytuacji panującej na rynku serwerów platformy x86. Obroty na tym rynku (porównując rok do roku) spadły w trzecim kwartale br. o 11,4% (do 6,3 mld USD), a najwięksi producenci to według kolejności HP, Dell, IBM, Fujitsu i NEC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200