Gartner: rosną koszty konsekwencji naruszania wrażliwych danych

Według prognoz Gartnera, naruszenia danych z motywów finansowych mają do roku 2009 kosztować biznes o 20 proc. więcej każdego roku.

Według analityków Gartnera największe ryzyko związane jest z atakami ukierunkowanymi. Ataki typu phishing i kradzież tożsamości powodują zwiększania się liczby ataków "uwierzytelnionych", w których napastnik wykorzystuje referencje legalnego użytkownika.

Kody złośliwe wykorzystywane są przez napastników do przechwytywania specyficznych informacji osobowych i ekspediowania jej do zewnętrznego napastnika.

Z tego powodu ważne jest, aby strategie ochrony zakładały zmniejszenie kosztów związanych ze skutkami masowych ataków, przewidując ochronę przed zagrożeniami bezpieczeństwa nowej generacji.

Analitycy Gartnera oszacowali, że firmy wydają średnio ponad 5 proc. budżetu IT na bezpieczeństwo, a kolejne 7 proc. na odtwarzanie po katastrofach. Jednak 90 proc. ukierunkowanych ataków można uniknąć bez zwiększania budżetów przeznaczonych na zapewnienie bezpieczeństwa w organizacjach. Inwestycje poczynione w systemy zapobiegania włamaniom, zarządzania słabymi punktami i kontroli dostępu do sieci w znacznej mierze się zwracają.

Jednocześnie ci sami analitycy ostrzegają, że aktualnie istnieje mała lub prawie żadna korelacja pomiędzy organizacjami wydającym więcej na ochronę a tymi, które są najlepiej chronione.

Najbardziej efektywnym sposobem zwiększania efektywności wydatków na bezpieczeństwo jest unikanie słabych punktów bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie zasady, że bezpieczeństwo jest podstawowym wymaganiem dla każdej nowej aplikacji, procesu czy produktu wprowadzanego do IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200