Gartner: programiści obywatelscy tworzą coraz więcej technologii i aplikacji

Sztuczna inteligencja i programiści obywatelscy wypełniają lukę w stosunku do profesjonalistów IT - zauważają analitycy Gartnera. Do 2024 r. większość produktów technologicznych nie będzie tworzona przez specjalistów IT, ale raczej przez inne rodzaje organizacji i amatorów.

No-code coraz popularniejszy / Fot. Pexels.com

No-code coraz popularniejszy / Fot. Pexels.com

Analitycy Gartnera zauważają, że biznes cyfrowy traktowany jest obecnie jako sport zespołowy i nie jest już domeną działów IT i programistów. Obecnie odnotowujemy duże, stale rosnące zainteresowanie rozwiązaniami no-code, które pozwalają na tworzenie aplikacji i projektów cyfrowych bez konieczności programowania. Ot, poszczególne narzędzia tworzymy z gotowych bloków, które możemy edytować. W podobny sposób stworzymy dziś strony i sklepy www, wykorzystując gotowe kreatory. To oznacza, że wiele rozwiązań tworzą dziś np. specjaliści z HR, marketingu czy ds. zarządzania projektami.

Dodatkowo, jak zauważa Gartner, niektóre rozwiązania mogą być tworzone automatycznie przez sztuczną inteligencję, albo przynajmniej znacznie wspomagane przez AI. "Wszystko to umożliwia demokratyzację rozwoju technologii, wykraczając poza specjalistów IT" - zauważa Rajesh Kandaswamy, wiceprezes ds. badań w Gartnerze.

Zobacz również:

  • Niewiele projektów open source jest aktywnie utrzymywanych
  • OpenAI planuje duże aktualizacje, aby przyciągnąć deweloperów niższymi kosztami
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

Pandemia napędziła rozwój no-code

W czasie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na produkty i usługi IT, natomiast na rynku stale brakowało i brakuje specjalistów IT. Nic więc dziwnego, że wiele firm i osób zaczęło sięgać po platformy no-code i low-code. Umożliwiają one tworzenie aplikacji biznesowych bez konieczności programowania, albo - w przypadku low-code - oczekują znajomości pewnych podstaw i reguł. W sieci nie brakuje projektów, które pod względem funkcjonalnym robią duże wrażenie, np. powstały już klony niektórych serwisów społecznościowych.

Gartner przewiduje, że produkty i usługi, które powstały dopiero po pandemii, przyniosą już w tym roku 30 mld dol. przychodów.

Analitycy zwracają też uwagę, że Covid-19 obniżył barierę wejścia i sprawił, że na rynku pojawiło się wielu programistów obywatelskich. To osoby, które nie są programistami z zawodu, ale wykorzystują narzędzia IT, w tym platformy no-code, do tworzenia oprogramowania. Gartner uważa, że obecnie takie osoby, jak również naukowcy zajmujący się danymi oraz sztuczna inteligencja, są zdolne do tworzenia oprogramowania i rozwiązań IT bez pomocy profesjonalistów.

"Dostępność tych rozwiązań technologicznych zapewnia nowe źródła innowacji. Dostawcy technologii i usług będą musieli się otworzyć na rynek i rozszerzyć na nowe społeczności i klientów" - dodaje ekspert w raporcie.

W przyszłości aplikacje i rozwiązania IT będą coraz częściej tworzone przez programistów obywatelskich, a nawet AI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200