Gartner prognozuje wyższy wzrost wydatków na informatykę

Zaktualizowana prognoza firmy analitycznej zakłada, że wartość światowego rynku IT w 2011 roku wzrośnie o 7,1% i osiągnie 3,7 bln USD. Wcześniej Gartner prognozował wzrost o 5,6%. Rynek wzrośnie bo firmy migrują do chmury i wydają więcej na oprogramowanie oraz usługi IT.

W roku 2010 rynek według Gartnera osiągnął wartość 3,4 bln USD, rosnąc o 5,9% wobec roku 2009. Firma analityczna spodziewa się, że wzrost będzie trwał także w roku 2012. Szybsze tempo wzrostu świadczy o tym, że marcowe trzęsienie ziemi w Japonii miało niewielkie skutki dla branży, choć spowodowało zakłócenia w produkcji i dostawach wielu istotnych komponentów, ze względu na duże zniszczenia budynków i fabryk. Najszybciej rósł będzie sprzęt - w tempie 11,7% do 419 mld USD. Wolniej jednak niż przed rokiem (o 12,1%). Ogółem najwięcej przedsiębiorstwa wydadzą na rozwiązania telekomunikacyjne - 2,1 bln USD, więcej o 6,9%, choć również wolniej niż przed rokiem (7,3%)

Chmura tak, ale symbolicznie

Wzrost wydatków na oprogramowanie i usług IT jest wynikiem wejścia przez przedsiębiorstwa w rozwiązania dostępne w chmurze publicznej i Software as a Service (SaaS). Wartość segmentu usług wzrośnie w 2011 ponad dwukrotnie do 846 mld USD o 6,6% wobec 3,1% rok wcześniej, kiedy segment ten osiągnął 793 mld USD. Zakupy oprogramowania wzrosną o 9,5% do 268 mld USD. Cloud computing ma wciąż nikły udział w łącznej wartości rynku IT, jednak stanowi na wybranych rynkach istotny czynnik wzrostu, rosnąc czterokrotnie szybciej niż całość wydatków. Zyska na tym segment oprogramowania, gdyż najczęściej wybieranym przez firmy elementem chmury jest SaaS.

Zobacz również:

  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych
  • IDC odnotowuje znaczący wzrost wydatków na chmurę
  • Wzrasta znaczenie Bayer Digital Hub w Warszawie

Z danych Gartnera wynika, że SaaS wart jest obecnie 10 mld USD. Stanowi to 10% wartości rynku aplikacji biznesowych. Do roku 2015 udział SaaS w tym segmencie powinien wzrosnąć do blisko 15%, przekraczając roczną wartość ponad 20 mld USD. Wydatki na chmurę pozostają jednak symboliczne. Inwestycje w rozwiązania dostępne z publicznej chmury osiągną w tym roku wartość zbliżoną do 89 mld USD, wobec 74 mld USD. Segment będzie rósł i sięgnie 177 mld USD do roku 2015, ale wówczas stanowić będzie tylko 5% łącznych wydatków na informatykę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200