Gartner prezentuje 10 technologii, które odegrają na rynku IT w 2015 r. dominująca rolę

Firma analityczna Gartner przedstawiła wczoraj na konferencji Symposium/ITxpo dziesięć technologii IT, które w jej opinii będą odgrywać w 2015 roku decydującą rolę w tym sektorze gospodarki. Przyglądając się tej liście widać dobitnie trend zmierzający do zbudowania środowiska, w którym świat rzeczywisty jest połączony ze światem wirtualnym, tak iż użytkownik nie jest w stanie odróżnić jednego od drugiego.

1: Wszędzie komputery. Dla Gartnera hasło takie oznacza powszechny dostęp do wszelkiego rodzaju urządzeń wykorzystujących komputery. Będą to np. inteligentne wyświetlacze komunikujące się z siecią systemów komputerowych, jak również wiele innych połączonych ze sobą w jeden organizm urządzeń, których pracą sterują komputery.

Gartner ostrzega jednocześnie, że działy IT nie są przygotowane do realizowania takiej strategii, którą można sparafrazować powiedzeniem: powszechny dostęp do komputerów.

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

2: Internet rzeczy (IoT; Internet of Things). Gartner radzi szefom działów IT, aby nie czekali do momentu, w którym będą zmuszeni wdrażać rozwiązania IoT, ale przystąpili do tego zadania od zaraz. Nie ma na co czekać. Administratorzy działów IT powinny już teraz zacząć szacować jakie urządzenia IoT (czujniki, mierniki czy inny sprzęt obsługujący to środowisko) należy zainstalować w firmie, aby można ją było podłączyć do IoT.

W sieci IoT tkwi potężny potencjał. Niekiedy niewielki czujnik podłączony do serwera IoT może zaoszczędzić firmie sporo pieniędzy, raportując np. wcześniej, że dane urządzenie zaczyna szwankować i trzeba je naprawić.

3: Drukowanie 3D. Technologia powstała dość dawno, bo w 1984, ale dopiero teraz pokazuje, co potrafi. Na razie wszyscy ekscytują się rozwiązaniami konsumenckimi, ale drukowanie 3D wkracza już do firm. Gartner przewiduje, że technologia ta dopiero w tym środowisku zrobi prawdziwą karierę.

4: Zawansowana, wszechobecna, z pozoru niewidoczna analityka. Niewidoczna, ponieważ Gartner uważa , że tak naprawdę prawie każda używana obecnie aplikacja jest po części rozwiązaniem analitycznym.

5: Systemy kontekstowe. To takie systemy, które dostarczają aplikacjom komplet danych o użytkowniku (jego lokalizację, preferencje, powiązania społeczne, przyzwyczajenia, itd.), dzięki którym mogą one użytkownika należycie obsłużyć.

6: Inteligentne urządzenia. Nie wdając się w szczegóły Gartner podaje jeden przykład takiego rozwiązania, dobrze obrazującego tę ideę – kopalnię, w której pracują inteligentne wózki, podejmujące same decyzję jak realizować powierzone im zadanie.

7: Chmury i korzystający z ich usług użytkownicy. Gartner podkreśla rosnącą rolę chmur, w których zagnieżdżone są aplikacje zdolne obsługiwać dowolną liczbę klientów.

8: Software Defined Applications and Infrastructure. Dział IT nie może pracować w oparciu o zakodowane na stałe elementy. Konieczne są rozwiązania, które mogą te elementy dynamicznie rekonfigurować. Umożliwiają to właśnie aplikacje i infrastruktury, którymi zarządza i które rekonfiguruje oprogramowanie.

9: Web-Scale IT. To systemy IT oparte na modelach używanych przez dużych dostawców usług chmurowych.

10: Bezpieczeństwo. W tym obszarze Gartner zwraca uwagę szczególnie na aplikację wyposażone w mechanizmy samoobrony przed zagrożeniami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200