Gartner podsumował rynek półprzewodników w 2020 roku

Jak podaje firma analityczna Gartner, przychody na globalnym rynku półprzewodników zamknęły się w 2020 roku kwotą 466,2 mld USD i były o 10,4% większe w porównaniu z poprzednim rokiem. Liderem na tym rynku pozostał Intel, mając w nim udział nieco ponad 15%.

Tak dobry wynik rynek zawdzięcza głównie rosnącemu popytowi na takie układy, jak różnego rodzaju pamięci, procesory graficzne i chipsety 5G. Są to elementy instalowane w komputerach osobistych i telefonach 5G, których produkcja ciągle rośnie. Raport zwraca uwagę na fakt, że przychody na tym rynku byłyby dużo większe, gdyby nie malejący popyt na elektronikę samochodową i generalnie przemysł, co wiąże się z kryzysem związanym z pandemią koronawirusa.

Przychody lidera rankingu (czyli Intela) wzrosły o 7,4%, co było spowodowane rosnącym popytem na procesory instalowane w komputerach osobistych i serwerach. Kolejne miejsca za Intelem zajmują firmy Samsung (12,4% udziału w rynku), SK hynix (5,5%) i Micron (4,7%). W pierwszej dziesiątce znalazły się też firmy Qualcomm, Broadcom, Texas Instruments, MediaTek, NVIDIA i KIOXIA.

Zobacz również:

  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI
  • Szybki wzrost przychodów z AI
  • Rosną inwestycje w infrastrukturę brzegową

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszymi wynikami w pierwszej dziesiątce mogą się pochwalić firmy NVIDIA i MediaTek. Porównując rok do roku przychody tej pierwszej (NVIDIA) wzrosły aż o 45,2%, co było spowodowane głównie ofensywą tej firmy na rynku gier oraz centrów danych. Przychody firmy MediaTek wzrosły natomiast o 38,1%, która skorzystała na kłopotach z jakimi w 2020 roku borykała się firma Huawei.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200