Gartner ostrzega

Nie mamy dobrych wiadomości dla producentów urządzeń elektronicznych oraz osób zamierzających w najbliższym czasie zakupić taki sprzęt. Gartner utrzymuje bowiem, że obserwowany od jakiegoś czasu niedobór układów scalonych utrzyma się przez cały bieżący rok i podaż zrówna się z popytem najwcześniej w drugim kwartale 2022 roku.

IC

Oznacza to, że niedobór półprzewodników poważnie zakłóci łańcuch dostaw i spowoduje, że dostawcy wielu rodzajów sprzętu elektronicznego będą zmuszeni ograniczać produkcję. Według Gartnera, dotknie to szczególnie firmy produkujące zasilacze, wyświetlacze czy mikrokontrolery, a więc sprzęt w którym instalowane są układy scalone wytwarzane na bazie płytek krzemu o rozmiarach 8 cali, których podaż w ostatnich miesiącach spadła dramatycznie.

Dostawcy takich płytek podnoszą w związku tym ceny, co przekłada się oczywiście na cenę finalnego produktu, jakim jest układ scalony lub zawierające go urządzenie. Co gorsza, z upływem czasu niedobór rozszerza się na inne rodzaje układów scalonych, tak że podwyżki cen urządzeń elektronicznych kolejnych typów wydają się być nieuniknione. Sytuacja jest szczególnie groźna dla tych branż, których oferty ograniczają się do określonych typów urządzeń i ich zdolność do przestawienia produkcji na inny asortyment jest minimalna.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować
  • UE i Japonia zwierają szyki

Dlatego analitycy Gartnera zalecają producentom OEM zależnym bezpośrednio lub pośrednio od dostaw układów scalonych, aby podjęli kroki zmierzające do złagodzenia ryzyka utraty przychodów podczas globalnego niedoboru chipów. Są to cztery zalecenia: zwiększenie liczby kanałów dostaw układów scalonych, zawieranie umów gwarantujących ciągłość dostaw, ciągłe monitorowanie sytuacji panującej na rynku dostaw układów scalonych oraz nieustanne dywersyfikowanie kanałów dostaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200