Gartner: ostrożnie z półprzewodnikami

W tym roku rynek półprzewodników powinien osiągnąć blisko 30-proc. poziom wzrostu - przewiduje Gartner w najnowszej prognozie, poprawiając nastroje branży. Jednak w 2005 firma analityczna spodziewa się zahamowania rozwoju.

Według Gartnera, producenci półprzewodników powinni wypracować w tym roku łączne przychody rzędu 226 mld USD. Oznacza to wzrost o 27,4 proc. wobec ubiegłego roku. W 2005 wzrost wartości sprzedaży spadnie ok. 5-10 proc. Za dwa lata może zbliżyć się do zera. Poprzednia prognoza na 2004 r. zakładała wzrost o ponad 25 proc.

Zdaniem analityków, dostawcy półprzewodników nie będą w stanie utrzymać blisko 30 proc. poziomu wzrostu, gdyż cykl wymiany sprzętu komputerowego osłabnie w 2005 r. Zaniepokojenie mogą budzić rosnące zapasy producentów, jednak jak na razie nie ma powodu do obaw, dopóki popyt utrzymuje się na wysokim poziomie - twierdzi Gartner.

Zobacz również:

Semiconductor Industry Association (SIA), podaje, że światowa sprzedaż półprzewodników w lipcu wzrosła o 40 proc. osiągając 17,8 mld USD. Zdaniem SIA, branża zmierza do rekordowego rocznego wyniku - rynek osiągnie 214 mld USD.

Pełne magazyny to efektu wielomiliardowych inwestycji spółek w nowe technologie i fabryki. W II kw. 2004 poziom ich mocy produkcyjnych sięgał 95,5 proc. - bardzo blisko rekordowego poziomu z III kw. 2000 r (96,5 proc.) - podaje Semiconductor International Capacity Statistics (SICAS), cytowana przez agencję Reuters. Rosnący poziom zapasów pociągnie ceny w dół - twierdzi Gartner. Do końca roku branża nie powinna narzekać - czołowi dostawcy Dell i Hewlett-Packard są zadowoleni z wyników sprzedaży pecetów II kw., mimo powolnego dość procesu wymiany komputerów w przedsiębiorstwach. Także Intel zapowiada, że wyniki trzeciego kwartału będą znacząco wyższe od ubiegłorocznych rezulatów.

Jak informowaliśmy wcześniej, Gartner obniżył jednak prognozę dotyczącą sprzedaży komputerów osobistych na świecie w 2004 r. Zaktualizowana prognoza przewiduje, że na rynek trafi łącznie 185 mln komputerów osobistych - o 12,6 proc. więcej niż w 2003. Wcześniej firma analityczna przewidywala wzrost o 13,4 proc.


TOP 200