Gartner obniża prognozy dotyczące tegorocznych wydatków firm na IT

Gartner skorygował swoje przewidywania dotyczące tegorocznych wydatków firm na IT i obniżył je. Nie jest to jednak związane z tym, że firmy kupują mniej rozwiązań IT. Korekta była potrzebna przede wszystkim z tego powodu, że kurs dolara amerykańskiego systematycznie zwyżkuje. W efekcie ceny rozwiązań IT spadają, co przekłada się na mniejsze wydatki firm, chociaż w istocie nie ograniczają one zakupów.

I tak Gartner przewiduje obecnie, że wydatki firm na IT wzrosną w tym roku – porównując rok do roku - o 1,1%, Styczniowa prognoza Gartnera mówiła o wzroście rzędu 2,8%.

Ogółem firmy mają wydać w tym roku na rozwiązania IT ok. 3,8 bln USD. „Rosnący kurs dolara amerykańskiego spowodował, że po trzech miesiącach musieliśmy zrewidować naszą prognozę wydatków na IT w 2019 roku, powiedział John-David Lovelock, wiceprezes ds. Badań w firmie Gartner.

Zobacz również:

I dodał, „Wydaje się, że w nadchodzących miesiącach dolar będzie dalej rósł w siłę silniej. Jednocześni na rynku panuje niepewność, czego źródeł należy upatrywać w różnego rodzaju perturbacjach ekonomicznych oraz wojnach handlowych prowadzonych przez niektóre kraje. Dlatego korekta była niezbędna”.

Według Gartnera szczególnie duży spadek obrotów odnotujemy w tym roku w jednym z segmentów rynku IT. Chodzi o wydatki na centra danych. Wcześniej segment ten miał urosnąć o 4,2%. Obecnie Gartner mówi, że będzie to wzrost rzędu 2,8% i w całym 2019 roku firmy wydadzą na centra danych nieco ponad 200 mld USD.


TOP 200