Gartner: globalne wydatki na IT wzrosną o 8,6% w 2021 r.

Gartner prognozuje wyraźny wzrost wydatków na IT. Już teraz jest on wyższy o 3,4% niż wcześniej oczekiwano. Globalne wydatki wzrosną łącznie o 8,6% z 3,8 biliona dolarów (2020 r.) do 4,2 biliona w 2021 r.

Gartner przewiduje, że firmy wydadzą w tym roku więcej na IT / Unsplash.com

Gartner przewiduje, że firmy wydadzą w tym roku więcej na IT / Unsplash.com

Na początku tego roku analitycy Gartnera przewidywali, że globalne wydatki na IT wzrosną o 6,2% do łącznej kwoty 3,9 bln dol., zanim przekroczą 4 bln dol. w 2022 r. Z najnowszych danych rynkowych wynika jednak, że wydatki na IT są większe niż przypuszczano. Jak przekonuje Gartner, przedsiębiorstwa chętniej inwestują w technologie, ponieważ coraz bardziej zauważają, że bardzo przekłada się to później na wyniki biznesowe.

Dobrym przykładem jest tegoroczny wzrost wydatków na oprogramowanie korporacyjne - wynosi on aż 13,2% w porównaniu do 2020 r. Ponadto o 13,9% wzrosły wydatki na urządzenia (głównie komputery), podczas gdy w 2020 r. sprzedaż urządzeń nieco spadła i zanotowała spadek o 1,5% w porównaniu do 2019 r.

Zobacz również:

  • Gartner prognozuje spadek sprzedaży sprzętu
  • Blisko 1/4 Polaków chciałaby pracować w firmie międzynarodowej

Trzecim co do wielkości segmentem w IT będzie sektor usług - tutaj prognozowany jest wzrost o 9,8% w porównaniu do 2020 r., do łącznej kwoty 1,2 bln dol. Firmy zwiększają wydatki, szczególnie na infrastrukturę jako usługę. Widać, że zarządy i dyrektorzy docenili możliwość opłacania infrastruktury w modelu abonamentowym, bez konieczności wydawania dużych kwot na jej stworzenie i skonfigurowanie.

W prognozie John-David Lovelock, wiceprezes Gartnera ds. badań, zauważa że wydatki na technologie "wkraczają w nową fazę budżetu na rozbudowę". Przekonuje, że dyrektorzy technologiczni szukają partnerów, którzy pomogą im przeprowadzać transformacje cyfrowe w 2021 r. "Oznacza to budowanie i tworzenie usług i technologii, które jeszcze nie istnieją, oraz dalsze różnicowanie ich na już zatłoczonym rynku" - mówi.

Na początku tego roku Gartner informował, że do 2024 r. firmy będą zmuszone przyspieszyć swoje plany transformacji cyfrowej co najmniej 5 lat. Jest to potrzebne do tego, aby przetrwać w świecie post-Covid, gdzie praca zdalna i cyfrowe punkty styku stają się normą.

"Świat coraz bardziej się otwiera, a przedsiębiorstwa będą inwestować w narzędzia wspierające innowacyjność, wykonywanie pracy z dowolnego miejsca, jak również w poprawę produktywności i zaufanie pracowników" - dodał Lovelock.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200