Gartner: firmy energetyczne przechodzą gremialnie na chmurę

Jak wynika z analiz jednej amerykańskich firm doradczych, do końca tego roku już blisko jedna trzecia podmiotów z branży energetycznej zarządzać będzie swoimi zasobami przy wykorzystaniu rozwiązań chmurowych. Nie dzieje się to bez powodu. Doświadczenia polskich firm pokazują, że dzięki cloud computingowi można analizować dane w energetyce nawet 10 razy szybciej.

Zdaniem analityków, dzięki wykorzystaniu rozwiązań cloudowych, koszty związane z utrzymaniem technologii można obniżyć nawet o 30%. Co więcej, zastosowanie cloud computingu pozwala także generować dodatkowe oszczędności. Nic więc dziwnego, że rosnący apetyt sektora energetycznego na chmurę widać nie tylko w USA, Europie Zachodniej, ale także w Polsce.

Centralizacja zarządzania infrastrukturą przy pomocy aplikacji chmurowych jest jednym z kluczowych aspektów implementacji cloud computingu w energetyce – tłumaczy Erazm Soszyński, dyrektor sektora energetycznego w firmie Betacom, która wdrożyła chmurowy system Oracle Management Cloud w jednej z największych krajowych spółek z tego sektora i jest odpowiedzialna za jego utrzymanie.

Zobacz również:

Za pomocą konsol, które zapewniają wgląd operacyjny w środowisko informatyczne i biznesowe, użytkownicy mogą sprawdzać stan i dostępność aplikacji oraz monitorować ważne zdarzenia z jednego, centralnego punktu. Dzięki zestawowi wstępnie zdefiniowanych widżetów, wykresów i narzędzi kontrolnych, konsola pozwala na wyświetlanie najważniejszych wskaźników biznesowych oraz pozyskiwanie istotnych danych operacyjnych z dzienników. W razie wystąpienia problemu, narzędzie Log Visual Analyzer zapewnia użytkownikom szybki dostęp do potrzebnych informacji – dodaje Erazm Soszyński.

Warto wspomnieć, że w branży energetycznej bardzo istotny jest czas pozyskiwania wniosków z analiz prowadzonych na infrastrukturze oraz generowania raportów stanu poszczególnych jej elementów. Możliwości znacznego przyspieszenia analiz potwierdza także przeprowadzone przez nas wdrożenie. Przy użyciu narzędzi Oracle jesteśmy w stanie analizować dane nawet dziesięć razy szybciej, niż bylibyśmy w stanie wykonać to przy pomocy tradycyjnych rozwiązań – dodaje Erazm Soszyński z Betacom.

Szybsza adaptacja cloud computingu na szeroką skalę nie zatrzyma się oczywiście w tym roku. Do prognoz Gartnera warto dodać wnioski opublikowane w raporcie Bloomberg New Energy Finance, z których wynika, że światowy rynek rozwiązań służących cyfryzacji zarządzania podmiotami branży energetycznej, wzrośnie z poziomu 52 miliardów USD w 2018 r. do 64 mld USD w 2025 roku.

Z kolei, zgodnie z przewidywaniami Navigant Research, rynek inteligentnych sieci dostarczanych jako usługa (Smart Grid as a Service – SGaaS), na które składa się szereg zarządzanych przez dostawców chmurowych rozwiązań wspierających obsługę sieci energetycznych, z wartości 1,3 mld USD w 2016 roku ma powiększyć się w tym samym czasie do 6 miliardów USD.

Źródło: inPlus Media


TOP 200