Gartner: do 2008 nie aktualizujcie do Visty

Zgodnie z opublikowanym w piątek raportem Gartnera, korporacje korzystające z Windows mogą spokojnie przeczekać z uaktualnieniem do Visty mniej więcej do 2008 roku. Zdaniem firmy już teraz dostępna jest większość funkcjonalności mających pojawić się w następnym systemie operacyjnym Microsoftu.

Microsoft podkreśla, że w Windows Vista olbrzymi nacisk położono na zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Gartner dodaje jednak, że wszystkie "nowe" opcje dostępne są w produktach alternatywnych albo że są one zbyt nieistotne, by tylko dla nich uaktualniać cały system. Dotyczy to na przykład Internet Explorera 7, który, owszem, będzie pracował we własnym środowisku, ale tylko wtedy, gdy użytkownik uruchomi go na komputerze z zainstalowanym Windows Vista (szczegóły dotyczące tworzenia sandboksów dla MSIE w Windows XP - patrz artykuł: "Bezpieczny Internet Explorer").

Podobna sytuacja jest w przypadku firewalla: ten w Vista ma być lepszy niż w XP. Jednak użytkownicy, którzy już teraz poszukiwali dobrej zapory ogniowej, z pewnością znaleźli rozwiązanie bardziej przypadające im do gustu niż aplikacja wbudowana w systemy Windows.

Zdaniem Gartnera firmy nie powinny aktualizować stacji z Windows XP do 2008 roku. Windows Vista powinien pojawiać się wyłącznie na nowych komputerach.

Aktualizacja: 28 listopada 2005 11:09

Po niecałych dwóch tygodniach Gartner wystosował oświadczenie, zgodnie z którym wyniki jego badań zostały źle zinterpretowane. Mówiąc, że "firmy nie powinny interesować się Vistą do 2008" miał na myśli tylko to, że "wtedy powinien zakończyć się proces migracji, a same testy Visty korporacje powinny rozpocząć tuż po pojawieniu się systemu na rynku."

Co więcej: Gartner opublikował drugi raport, w którym wymieniał powody, dla których warto robić uaktualnienie - zalecenia dotyczyły szczególnie Windows 2000.


TOP 200