Gartner: Vista dopiero w drugim kwartale 2007 r.

Według Gartnera, Microsoft nie dotrzyma styczniowego terminu dostarczenia na rynek systemu operacyjnego Vista. Zdaniem analityków stanie się on powszechnie dostępny dopiero w drugim kwartale 2007 r.

Raport Gartnera opiera się na analizie harmonogramów poprzednich głównych wydań systemów operacyjnych.

W przypadku Windows 2000 pomiędzy wydaniem beta 2 a przekazaniem produktu do produkcji minęło 16 miesięcy. Dla Windows XP ten proces zajął tylko pięć miesięcy i ten sam okres czasu przewidziany jest dla Vista. Jednak zdaniem autorów raportu, cykl projektowy Vista w zakresie terminów bardziej pasuje do Windows 2000.

Vista to znacznie większa modernizacja systemu operacyjnego, niż przejście z Windows 2000 do XP. Oznacza to, że przygotowanie stabilnej wersji systemu, która zostanie wydana po beta 2, może zająć od 9 do 12 miesięcy.

Według aktualnie obowiązujących planów Microsoftu, Vista ma trafić do produkcji w październiku br. i dla klientów biznesowych ma być dostępny jeszcze na początku grudnia br. Finalna beta 2 ma pojawić się w maju lub czerwcu. Jednak według ocen analityków Gartnera, Vista nie trafi do produkcji wcześniej niż w lutym 2007 r. Zazwyczaj system operacyjny pojawia się w sprzedaży w dwa miesiące po tym terminie, co przesuwa czas pojawienia się Visty na rynku w okolice kwietnia 2007 r.

Microsoft zapowiedział w marcu, że Windows Vista nie będzie, tak jak to planowano, dostępny w sprzedaży przedświątecznej na przełomie listopada i grudnia. Obserwatorzy rynku sądzą więc, że nie osiągając tak ważnego celu handlowego, firma może teraz opóźniać jego wydanie do połowy przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200