Gartner: VMware wciąż pierwszy ale traci pozycję lidera wirtualizacji

W najnowszym wydaniu przygotowywanego przez Gartnera prestiżowego raportu Magic Quadrant koncerny Citrix i Microsoft zostały zaliczone do czołowych graczy na rynku rozwiązań wirtualizacyjnych dla przedsiębiorstw. Dominującą pozycję zachowała firma Vmware, ale generalnie raport nie przynosi jej dobrych wieści - bo po raz pierwszy nie jest ona samotnym liderem swojego sektora.

Oczywiście, VMware wciąż ma niesamowicie silną pozycję - dość powiedzieć, że z produktów firmy korzystają wszystkie przedsiębiorstwa z listy Fortune 100 (w tym również... Microsoft, oferujący konkurencyjne rozwiązania). Ale jego konkurenci w ciągu ostatniego roku nie zasypiali gruszek w popiele - efektem jest zaliczenie Microsoftu i Citriksa do grupy "liderów rynku wirtulizacyjnego". W poprzednich wydaniach Magic Quadrant w tej grupie była tylko jedna firma - VMware.

W najnowszej wersji raportu pozycję pierwszą w segmencie liderów zajął VMware, drugi jest Microsoft, zaś trzeci Citrix. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że pozycja koncernu z Redmond i Citrixa jest coraz silniejsza - obie firmy mają w ofercie powszechnie uważane za bardzo udane oprogramowanie wirtualizacyjne (Microsoft Hyper-V oraz Citrix XenServer), które na dodatek są tańsze niż produkty VMware.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • IDC: Wzrost popularności sieci SD-WAN wynika z wymagań dotyczących łączności w chmurze i atrakcyjności SASE

Dodajmy, że na kolejnych pozycjach w raporcie Magic Quadrant znalazły się m.in. firmy Oracle, Parallels oraz Red Hat (ale żadna z nich nie została zaliczona do grupy liderów rynku).

"Citrix i Microsoft dołączyły do grupy liderów, bo konsekwentnie rozwijają swoje wizje i produkty. I choć VMware wciąż jest liderem i to ta firma wyznacza standard rynku, to jednak jej konkurenci również wyrastają na ważnych graczy" - skomentował Thomas Bittman, analityk Gartnera.

Dodajmy, że w poprzednich edycjach Magic Quadrant Microsoft bywał raczej ganiony niż chwalony - firmie wytykano m.in. brak znaczących innowacji i opieszałe reagowanie na zmiany sytuacji na rynku. Koncern najwyraźniej wziął sobię tę krytykę do serca, bo w tym roku posypały się pochwały: "(...) Microsoft usunął większość problemów i uzupełnił braki, za sprawą których jego rozwiązania były mniej atrakcyjne niż oferta lidera tego sektora, czyli VMware" - napisano w raporcie.

W podsumowaniu dokumentu zaznaczono, że choć VMware wciąż pozostaje liderem rynku i wzorcem dla konkurentów, to jednak pozycja Hyper-V Microsoftu jest na tyle silna, że każda znacząca aktualizacja produktu koncernu z Redmond może być poważnym ciosem dla VMware.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200