Gartner: IIS mało bezpieczny

Z badań Gartner Group wynika, że najbardziej podatną na ataki internetową platformą jest Microsoft Internet Information Server. Analitycy sugerują, aby firmy, których serwery IIS często padają ofiarami wirusowych ataków, rozważyły korzystanie z alternatywnych platform, np. iPlanet lub Apache.

Analitycy z Gartner Group przygotowali raport o wirusach infekujących serwery internetowe. Wynika z niego, że najbardziej podatną na ataki platformą internetową jest Microsoft Internet Information Server (IIS). W celu zabezpieczenia się przed atakami producent zaleca instalowanie odpowiednich uaktualnień i łatek do oprogramowania. Z badań Gartner Group wynika, że firmy używające IIS muszą instalować uaktualnienia tego systemu średnio co tydzień. Działalność takich wirusów, jak Code Red czy Nimda, wykazała, zdaniem Gartnera, stosunkowo duże ryzyko korzystania z Internet Information Server. Konieczność tak częstych uaktualnień analitycy uznali za zbyt kłopotliwą.

W podsumowaniu raportu analitycy sugerują, aby firmy, których serwery IIS często padały ofiarami ataków, rozważyły korzystanie z alternatywnych platform, np. iPlanet lub Apache. Mimo że systemy te również wymagają dokonania uaktualnień, są one bardziej odporne na ataki powiększającej się liczby niebezpiecznych wirusów internetowych. Specjaliści z Gartnera utrzymują, że zwiększenie poziomu bezpieczeństwa IIS nie będzie możliwe bez opracowania gruntownej, zmienionej wersji tego oprogramowania. Według analityków, Microsoft nie dokona tego przed końcem 2002 r.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200