Gartner Group: nie będzie obniżenia wydatków na informatykę w roku 2001

Przedsiębiorstwa na świecie zwiększą swoje wydatki na informatykę średnio o 13,3%.

Najnowsze badanie, przeprowadzone przez Gartner Group, wykazało, że 65% przedsiębiorstw przewiduje wzrost wydatków na informatykę w bieżącym roku.

Firma analityczna zebrała dane z 510. firm znajdujących się na liście Fortune 500 i Global 2000. Okazało się, że średnio ich wydatki na informatykę wzrosną w stosunku do ub.r. o 13,3%.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Wzrost wydatków nie zostanie zahamowany nawet przez ogólne spowolnienie gospodarki Stanów Zjednoczonych, bowiem informatyka coraz częściej jest postrzegana jako jeden z elementów pozwalających na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku i daje najwyższy zwrot inwestycji - uważają analitycy z Gartnera.

Gartner twierdzi, że jeszcze nie tak dawno nakłady na technologie były traktowane jak zwykłe koszty, które firma po prostu musi ponosić. Obecnie narzędzia, takie jak CRM (Customer Relationship Management), służące do zarządzania kontaktami z klientami, czy systemy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem klasy ERP są uważane za jeden z elementów generujących przychód.

Jim Lebinski, dyrektor badań z Gartner Group, uważa, że w związku z rosnącymi budżetami na informatykę, wzrosną też przychody firm sprzedających technologie, wspomagane naturalnymi podwyżkami cen produktów, dążeniami firm do utrzymania konkurencyjności i dodatkowo zakupami nowych technologii, które pojawiają się na rynku po tym, jak budżety na informatykę zostaną już zamknięte.

***

Wydatki firm na informatykę będą rosły umiarkowanie

W ciągu 5 lat światowe wydatki na informatykę osiągną 2,6 bln USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200