Gartner: Brexit uderzy w przemysł IT

Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że Brexit odbije się ujemnie na całej światowej gospodarce, w tym również na przemyśle IT. Zdanie takie podziela firma analityczna Gartner wskazując jednocześnie na fakt, że największym poszkodowanym będzie bez wątpienia sam sprawca tego zamieszania, czyli Wielka Brytania.

Gartner przewidywał wcześniej, że gospodarka Wielkiej Brytanii urośnie w tym roku o 1,7%. Jednak Brexit spowodował, że szacunki te trzeba było szybko skorygować, obniżając je o 2, a w najgorszym scenariuszu nawet o 5 punktów procentowych. To w tym roku, gdyż kolejne lata mogą być jeszcze gorsze. Dlatego analitycy podsumowują sytuację jaka wytworzyła się po decyzji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jednym wiele mówiącym słowem: niepewność.

Według nich najbliższe sześć miesięcy będzie bardzo ciężkie i pokaże, jak bardzo Brexit uderzy zarówno w Wielką Brytanię, jak i pozostałe kraje. UK stoi przed wielką niewiadomą. Wiadomo już, że David Cameron (premier) ustąpi ze stanowiska, a jego następca będzie musiał przez co najmniej najbliższe dwa lata negocjować z Unią warunki, na jakich ułoży się z nią w następnej dekadzie.

Zobacz również:

  • Brexit: większość brytyjskich firm ma problem z zarządzaniem danymi
  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.

Przemysł IT też oczywiście ucierpi. Gartner przewidywał, że globalne obroty na tym rynku wzrosną w tym roku o 1,5% i zamkną się kwotą ok. 3,4 bln USD. Obecnie agencja sądzi, że będzie to co najwyżej 1,2%. Skutki recesji na tym rynku odczuje zarówno sektor konsumencki, jak i przedsiębiorstwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200