Gartner: Android i Windows Phone w 2015 roku będą liderami rynku

Gartner przewiduje, że w ciągu czterech lat wyższe ceny zepchną Apple iPhone'a na trzecie, a RIM BlackBerry na czwarte miejsce pod względem liczby sprzedanych smartfonów. Dominować będzie Android, a telefony Nokii z systemem Windows Phone wyprzedzą inne platformy i zajmą drugie miejsce w 2015 r.

Firma Gartner przewidziała wkroczenie Androida na pierwsze miejsce w drugiej części 2010 r. Dziś prognozuje, że Android zajmie niemal połowę rynku smartfonów w 2012 r. i utrzyma się na tym poziomie do 2015 r. Liczba sprzedanych smartfonów na całym świecie ma wtedy wynosić 1,1 mld rocznie.

Według prognozy firmy Gartner, w 2011 r. telefony z Android OS będą stanowiły prawie 39% z 467 mln sprzedanych smartfonów. Największą zmianą w stosunku do wcześniejszych przewidywań jest jednak przesunięcie się Windows Phone na drugie miejsce wśród mobilnych OS-ów. Ma do tego dojść w 2015 r., a przewidywania te wynikają z wzięcia pod uwagę sojuszu Microsoft - Nokia.

Zobacz również:

  • Ta funkcja powinna trafić do Androida lata temu
  • Poważna luka w zabezpieczeniach starszych iPhone'ów

Analitycy Gartnera wskazują, że Nokia może sprzedawać smartfony z Windows Phone po niższych cenach niż jej konkurenci. Ma też dostęp do rozbudowanych globalnych kanałów sprzedaży. Dlatego już w 2015 r. udział Windows Phone OS w rynku ma wynosić 20% mimo tego, że w 2011 r. będzie to jedynie 5%.

Co z iPhonem i BlackBerry?

Udział iPhone’a szacuje się w 2011 r. na 19,4%, co uplasuje go na drugim miejscu za Androidem. Miejsce to ma zachować do 2014 r., ale w 2015 spadnie na trzecie z 17,2% udziałów w rynku. Będzie to związane z utrzymywaniem przez Apple wysokich cen, które ograniczą sprzedaż iPhone'a na rynkach wschodzących - przewiduje Gartner.

Również smartfony BlackBerry stracą z uwagi na rosnącą konkurencję. Ich przewidywany udział w rynku na rok 2011 to 13,4%. W ciągu czterech lat ma jednak spaść o ponad 2% i w 2015 r. telefony firmy RIM będą stanowiły 11% wszystkich sprzedanych smartfonów.

Podobne przewidywania przedstawiła niedawno firma IDC. Pokazuje to, że analitycy rynku widzą spory potencjał w sojuszu Nokii i Microsoftu oraz wierzą w ostateczny sukces mobilnego systemu Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200