Gartner: 64% firm zamierza inwestować w Big Data

Niemal 2/3 firm biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez firmę badawczą Gartner, zapytanych o plany inwestycyjne w zakresie Big Data, przyznało, że inwestuje lub zamierza zainwestować w tego typu projekty jeszcze w tym roku. Liderem badania, obejmującego 720 organizacji, okazały się firmy z sektora bankowego oraz mediów i komunikacji.

Osoby zainteresowane tematem Big Data zapraszamy na konferencję "Big Data Experience - Analizuj. Estymuj. Zarabiaj".

Już ponad 1/3 firm działających na rynku mediów i komunikacji zainwestowała w przedsięwzięcia typu Big Data. Zdaniem firmy badawczej Gartner, celem tych inwestycji jest lepsze zrozumienie potrzeb klienta i uzyskanie pewności, że prowadzone przez firmę działania biznesowe zmierzają we właściwym kierunku.

Zobacz również:

  • Idealne miejsce dla rozwoju pracowników
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

"Rok 2013 jest to rok eksperymentów i rozwoju w obszarze Big Data”, powiedział Frank Buytendijk, wiceprezydent ds. badań w Gartner. „Poziom przyswojenia tego typu rozwiązań przez firmy jest nadal w fazie początkowej – niecałe 8% wszystkich respondentów deklaruje, że zostały one wdrożone w ich firmie. Tymczasem, 20% badanych prowadzi eksperymenty i projekty pilotażowe, 18% jest na etapie opracowywania strategii, a 19% dopiero gromadzi potrzebną wiedzę. Pozostali badania nie planują inwestycji w Big Data albo nic o takich planach nie wiedzą."

Podobnego zagadnienia dotyczyło sympozjum Council for Research Excellence (CRE) odbywające się niedawno w nowojorskim Time & Life Building. Spotkanie pozwoliło uchwycić przyczyny, dla których najprawdopodobniej koncerny medialne wykazują aż tak duże zainteresowanie gromadzeniem dużych zbiorów danych pochodzących z wielu źródeł, co ma im pomóc w lepszym zrozumieniu odbiorców.

Temat zorganizowanego przez CRE panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyli menedżerowie i analitycy z branży nadawczej, dotyczył wiarygodnych sposobów matematycznego “modelowania” zależności występujących między oglądalnością, reklamą i działaniami promocyjnymi. Zagadnienia związane z modelowaniem, od którego wyników zależą miliony dolarów przeznaczonych na reklamę, nęka branżę od pierwszych dni narodzin radia i telewizji. Teraz, gdy wpływ na opinię publiczną wywierają też media społecznościowe, a rynek nadawców online nabiera tempa, kwestia “modelowania” siły oddziaływania reklamy i oglądalności staje się coraz bardziej złożona.

Podczas panelu CRE hasło „Big Data” pojawiało się nagminnie. Zdaniem Dave’a Poltracka, dyrektora ds. badań CBS, branża nadawcza znajduje się właśnie w punkcie zwrotnym , co spowodowane jest pojawieniem się nowych mediów i pogłębioną przez to potrzebą stworzenia innych modeli analitycznych.

Stacja CBS, żywo zainteresowana zagadnieniami Big Data, powiększa swój dział badawczy o nowe osoby – młodych pracowników znających środowisko online i media społecznościowe, jednocześnie posiadających bogatą wiedzę analityczną – co ma zwiększyć perspektywy CBS. „Prowadzone są rozmowy na temat inwestycji w Big Data, a niektóre projekty są realizowane już teraz”, powiedział Poltrack. Jego zdaniem, badacze szukają sposobu na połączenie tradycyjnej wiedzy na temat oglądalności z nową wiedzą na temat aktywności online, w takich mediach społecznościowych jak Facebook i Twitter. Ma to wesprzeć program oferowany przez stację CBS i jej ogólną działalność biznesową.

Jim Spaeth, partner w firmie doradczej Sequent Partners, uczestnik panelu CRE, zwrócił uwagę na fakt, że media społecznościowe stały się w reklamie nowym „symbolem złożoności”. Jego zdaniem, modele analityczne dotyczące serwisów społecznościowych są dużo bardziej skomplikowane niż dotychczas, a media społecznościowe „szerzą się w zastraszającym tempie”. Firmy chcą jednak wiedzieć, jak wielokanałowe kampanie reklamowe w mediach cyfrowych i tradycyjnych wpływają również na poziom oglądalności oraz zwyczaje zakupowe konsumentów. Jako część strategii działań w obszarze Big Data rozważa się również reklamę mobilną, choć tworzenie modeli dla tego typu reklamy nie odbywa się w tak szerokim zakresie.

Niemniej jednak, słychać również głosy sceptycyzmu. Dotyczą one, przede wszystkim, wartości, jakie dają rozwiązania Big Data w kontekście diagnozowania siły oddziaływania reklamy i jej wpływu na poziom oglądalności na pograniczu nowych i tradycyjnych mediów, biorąc pod uwagę fakt niewspółmierności danych łączonych w duże zbiory w celach analitycznych. Mike Donahue, wiceprezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Agencji Reklamowych, w swoim wystąpieniu podczas panelu CRE stwierdził, że dążeniem i celem Big Data jest, co prawda, szerszy kontekst, jednak branża nie powinna stracić z oczu "mniejszych strumieni danych" odnoszących się do konkretnych, lokalnych rynków.

Osoby zainteresowane tematem Big Data zapraszamy na konferencję "Big Data Experience - Analizuj. Estymuj. Zarabiaj".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200