Galaktyczne zarządzanie

Hewlett-Packard zapowiada wprowadzenie na rynek kolejnej wersji pakietu OpenView.

Hewlett-Packard zapowiada wprowadzenie na rynek kolejnej wersji pakietu OpenView.

Hewlett-Packard przygotowuje nową wersję oprogramowania do zarządzania sieciami OpenView for Unix, która zdolna będzie zarządzać zarówno sieciami IP, jak i IPX, oraz sieciami przełączanymi. Obecnie OpenView Network Node Manager (NNM) odnajduje w sieci jedynie urządzenia IP, np. routery. Kolejna wersja produktu oznaczona kryptonimem Galaxy pojawić się ma na rynku na początku przyszłego roku.

Galaxy służyć będzie przede wszystkim tym użytkownikom, którzy zechcą zmieniać strukturę wykorzystywanej sieci (z hierarchicznej routowanej infrastruktury na bardziej płaską sieć przełączaną), ułatwiając im zarządzanie nowo zainstalowanymi przełącznikami. Będzie to szczególnie istotne w przypadku tworzenia sieci wirtualnych, które nie mogą być zarządzane w taki sam sposób, jak sieci IP, gdyż adresowanie tego typu nie ma tam większego znaczenia.

Galaxy będzie także oszczędniejszym rozwiązaniem niż stosowana obecnie wersja OpenView. Użytkownicy, wykorzystujący w sieciach serwery NetWare, nie będą musieli nabywać oddzielnego pakietu do zarządzania sieciami IPX. Funkcje te zintegrowane zostaną bowiem w Galaxy.

Tornado w sieci

W środowisku "Tornado", które jest kodową nazwą NNM 4.1 (rozproszonej wersji OpenView), Galaxy pracować może jako stacja-przechowalnia, zbierająca dane z sieci i odnotowująca wszystkie zaistniałe w niej zdarzenia lub też jako konsola zarządzająca, pozwalająca analizować dane ze wszystkich stacji-przechowalni pracujących w sieci.

Według zapowiedzi, oprócz dodania obsługi protokołu i urządzeń IPX oraz rozpoznawania adresów MAC (Media Access Control) nowa wersja OpenView ma także obsługiwać technologię przeciągnij i upuść, umożliwiającą prostą rekonfigurację sieci za pomocą przeciągania ikon, symbolizujących poszczególne pracujące w niej urządzenia. Oprócz tego zoptymalizowane zostanie wyświetlanie map poszczególnych podsieci, tak by administrator nie miał problemów z określeniem wzajemnych relacji między nimi. Galaxy wspierać ma także Bridge Management Information Base, w której przechowywane są informacje o atrybutach urządzeń pracujących w warstwie MAC.

W skład nowej wersji OpenView wejdzie także interfejs programistyczny SNMP++ API, który umożliwi tworzenie bardziej niż dotychczas obiektowo zorientowanych aplikacji, obsługujących protokół SNMP.

Inną cechą Galaxy, wbrew pozorom bardzo przydatną przy zarządzaniu sieciami komputerowymi, będzie możliwość modyfikacji ikon i symboli pojawiających się na ekranie, co pozwoli administratorom dopasować wygląd mapy sieci do ich preferencji.

Kiedy i w jaki sposób

Galaxy ma trafić do testów beta już w listopadzie. Według sondaży przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, firmy wykorzystujące aktualną wersję OpenView, jak na razie, nie są zachwycone możliwościami oferowanymi przez Galaxy. Większość klientów posiadających sieci IPX ma także oprogramowanie, które pozwala nimi zarządzać.

"Niektóre z cech Galaxy nie zostały jeszcze zapowiedziane" - informuje Andy Vanagunas, szef działu HP pracującego nad nową wersją OpenView. - "W nowym produkcie znajdzie się jednak wiele usprawnień, pozwalających programistom na większą kontrolę ich aplikacji". Wiadomo że pełna wersja Galaxy ukaże się na rynku w przyszłym roku lecz nie zdecydowano jeszcze czy oznaczona będzie ona numerem 4.x czy 5.x.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200