Gadżety na nowy sezon

Targi CES odzwierciedlają najważniejsze trendy w świecie elektroniki użytkowej. Styczniowa impreza upłynęła pod znakiem konwergencji technologii komputerowych i tradycyjnych urządzeń audio-wideo.

Targi CES odzwierciedlają najważniejsze trendy w świecie elektroniki użytkowej. Styczniowa impreza upłynęła pod znakiem konwergencji technologii komputerowych i tradycyjnych urządzeń audio-wideo.

Gadżety na nowy sezon

HP Digital Music Receiver 5000 umożliwia bezprzewodowe lub przewodowe przesyłanie plików audio lub graficznych z komputera do wieży lub odbiornika TV

Wygląda na to, że już wkrótce odbiorniki TV czy zestawy audio-wideo będą wyposażane w przewodowe lub bezprzewodowe karty sieciowe i inne elementy znane dotychczas ze świata komputerów, np. dyski, napędy optyczne czy pamięci półprzewodnikowe.

Stosunkowo wiele spośród prezentowanych w Las Vegas rozwiązań służy do łączenia komputerów osobistych z istniejącymi lub prototypowymi urządzeniami audio-wideo. Celem takiego połączenia jest możliwość wykorzystania komputera jako wygodnej w obsłudze stacji zarządzającej zbiorami plików dźwiękowych, graficznych czy wideo przechowywanych i odtwarzanych w tradycyjny sposób, tj. przy użyciu telewizora, zestawu hi-fi czy odtwarzacza samochodowego. Wymiana danych między urządzeniami ma się odbywać z zastosowaniem przewodowych interfejsów Ethernet lub łączy bezprzewodowych Wi-Fi (IEEE 802.11b).

Hewlett-Packard zaprezentował przystawkę multimedialną o nazwie Digital Music Receiver 5000. Urządzenie to wyposażone we własnego pilota umożliwia (po uprzednim połączeniu z komputerem, telewizorem i zestawem audio) przeglądanie na ekranie telewizora obrazów zgromadzonych w komputerze w postaci plików graficznych lub odtwarzanie plików muzycznych za pośrednictwem wieży audio. Mankamentem urządzenia jest brak obsługi plików wideo. Ograniczeniem jest także to, że współpracuje jedynie z komputerami z systemem Windows XP. Przystawkę wyposażono w interfejs Ethernet i port na kartę bezprzewodową w standardzie IEEE 802.11b.

Podobną sieciową przystawkę multimedialną o nazwie RoomLink Network Media Receiver opracowała Sony. Pozwala ona na obsługę plików muzycznych, graficznych i wideo. Niestety brakuje jej jednak interfejsu bezprzewodowego. Zdaniem Christophera Allena, wiceprezesa firmy MusicMatch, prezentowane na targach urządzenia do zdalnej wymiany danych z komputerami osobistymi szybko zdobędą popularność, ponieważ ludzie zwykle nie słuchają muzyki przy komputerze. Prognozuje on, że jeszcze jesienią tego roku ceny tych urządzeń spadną do poziomu poniżej 100 USD.

Domowe transmisje

Gadżety na nowy sezon

Sony RoomLink Network Media Receiver ma podobne funkcje jak HP Digital Music Receiver 5000, ale dodatkowo pozwala na przesyłanie plików wideo, choć obsługuje tylko interfejs przewodowy

Drugim ważnym trendem były rozwiązania do budowy sieci domowych. W tej kategorii ciekawą ofertę przedstawiła Motorola, m.in. bramki internetowe SBG1000 wyposażone w modem kablowy, router z pięcioma portami Ethernet, stację dostępową IEEE 802.11b oraz oprogramowanie do filtrowania treści i firewall. Przewidywana cena urządzeń wyniesie ok. 330 USD. Firma zapowiada też wprowadzenie tańszych modeli z mniejszą liczbą portów (SBG950 i SBG900). Z myślą o sieciach domowych Motorola zaprezentowała sieciowe , czujniki ruchu i różnego typu detektory służące do monitorowania i ewentualnie powiadamiania domowników podczas ich nieobecności.

Interesujące rozwiązanie przedstawiła firma Phonex Broadband. Urządzenie o nazwie NeverWire Combo USB/Ethernet Bridge to most umożliwiający budowę sieci komputerowej z wykorzystaniem domowego okablowania elektrycznego. Zgodnie z nazwą pozwala ono na transmisję zarówno w standardzie Ethernet, jak i USB z maksymalną przepustowością 14 Mb/s. Na rynku pojawi się najprawdopodobniej w III kwartale br. - również w wersji przeznaczonej dla odbiorców w Europie.

Oprócz nowych modeli tradycyjnego sprzętu audio-wideo Pioneer zaznaczył swoją obecność na targach poprzez prezentację domowej pamięci masowej DL-1000-S. Urządzenie to wyposażone w dysk twardy o pojemności 80 GB i czytnik CD pozwala na jednoczesne udostępnianie do trzech strumieni wideo i 21 strumieni audio. Łączność zapewniają: interfejs Fast Ethernet oraz karta bezprzewodowa 801.11b, a także wyjście S-Video i analogowe audio. Jego cena wynosi ok. 1000 USD.

Kieszenie pełne pamięci

SanDisk zaprezentował serię kart bezprzewodowych w standardzie IEEE 802.11b ze złączami Compact Flash i Secure Digital - zwykłe i wyposażone w pamięć o pojemności 128 MB (CF) i 256 MB (SD). Takie rozwiązanie ma być ułatwieniem dla użytkowników komputerów naręcznych, którzy dotychczas, aby skorzystać z dodatkowej pamięci, musieli wyjmować z urządzenia kartę bezprzewodową. Wszystkie modele kart SanDisk są oferowane wraz z adapterem w standardzie PC Card, dzięki czemu można je zastosować także w standardowych notebookach. Przewidywane ceny kart z pamięcią na rynek amerykański wynoszą 100-150 USD.


TOP 200