GPS w telefonie komórkowym i PDA

Podczas tokijskiej imprezy "Business Solution21" firma Matsushita zaprezentowała odbiornik GPS umieszczony w telefonie komórkowym. Natomiast firma Pretec wprowadziła do sprzedaży moduł lokalizacyjny GPS w postaci karty CompactGPS.

Podczas tokijskiej imprezy "Business Solution21" firma Matsushita zaprezentowała odbiornik GPS umieszczony w telefonie komórkowym.

Kompas cyfrowy został zintegrowany z telefonem, mapa terenu jest na bieżąco orientowana we właściwym kierunku, zgodnie ze stronami świata.

Taka aplikacja ułatwia użytkownikom poruszanie się po nieznanym terenie. Rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o usłudze oferowanej na terenie Japonii przez dostawcę mobilnych usług internetowych, firmę KDDI Group. Zintegrowany z telefonem odbiornik GPS w najbliższych miesiącach trafi do japońskich sklepów.

Natomiast firma Pretec wprowadziła do sprzedaży moduł lokalizacyjny GPS w postaci karty CompactGPS, współpracującej z komputerem przenośnym Pocket PC 2002. Procedura lokalizacyjna implementowana w komunikatorze przy współpracy z Microsoftem, jest pierwszym tego typu rozwiązaniem wykonanym w standardzie CompactFlash.

Urządzenie umożliwia wykorzystanie komunikatora osobistego PDA jako przenośnego systemu nawigacyjnego, pozwalającego na określenie własnej pozycji w dowolnym miejscu z dokładnością do kilku metrów. Moduł lokalizacyjny o niewielkich wymiarach (36,4 x 42,8x 3,3 [mm]), działający w pasmie radiowym 1575,42 MHz, zapewnia wyliczenie pozycji z dokładnością do 10 m i prawdopodobieństwem 95 proc. - w zależności od widoczności satelitów nawigacyjnych. CompactGPS wylicza także szybkość przemieszczania się użytkownika z dokładnością do 0,1 m/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200