GIS - nowy wymiar mapy

Fizyczna alokacja i rozmieszczenie danych w pamięci serwerów przetwarzających dane to inna obok logicznej konstrukcja, mająca zapewnić użytkownikowi szybki dostęp do żądanych danych. Zależność między tymi dwoma aspektami: technicznym i logicznym, zapewniają odpowiednie funkcje zarządzania systemem bazy danych. Zasadniczymi jednostkami bazy danych GIS są zazwyczaj rekordy reprezentujące poszczególne obiekty geograficzne lub kartograficzne, składające się z pól, które odpowiadają ich atrybutom.

Przedstawienie danych z systemu GIS polega najczęściej na prezentacji danych w geograficznych systemach informacyjnych poprzez ich wyświetlenie na monitorze (lub wydruk), najczęściej w postaci mapy. Przygotowanie danych do prezentacji jest realizowane w wyniku wyboru przez użytkownika zdefiniowanych w systemie obiektów, które mają zostać wyświetlone na określonym obszarze. Aby uzyskać maksymalnie czytelną prezentację informacji o obiektach, stosuje się symbolikę, tj. graficzny opis postaci, w jakiej obiekty te mają być przedstawiane użytkownikowi. Do zaawansowanych technik wizualizacji zaliczyć należy możliwość prezentacji trójwymiarowej.

Rośnie znaczenie GIS

Systemy GIS są obecnie bardzo ważnym narzędziem wspomagającym eksploatację i rozwój rozległej infrastruktury technicznej przedsiębiorstw sieciowych (zarządzających sieciami elektroenergetycznymi wodociągowymi, gazowniczymi, telekomunikacyjnymi).

O stałym wzroście znaczenia systemów geoprzestrzennych mogą świadczyć następujące fakty:

Wysokie tempo rozwoju tego typu aplikacji, które mierzone wzrostem rynku światowego wynosi nawet do 30% w skali roku.

Graficzne zobrazowanie danych przestrzennych należy do kategorii informacji objętych percepcją wzrokową, stanowiącą ponad 80% wszystkich możliwych informacji odbieranych przez człowieka.

Niemal 80% procesów realizowanych zarówno w sektorze gospodarczym, jak i publicznym można odnieść bezpośrednio do danych przestrzennych.

GIS - nowy wymiar mapy

Powiązanie danych graficznych i opisowych

Profesjonalne systemy GIS, dzięki obsłudze danych przestrzennych, mogą udostępniać różne typ zapytań i analiz - przestrzenne i topologiczne. Należy jednak pamiętać, że aby systemy tego typu spełniały swoje zadania, dane w nich zgromadzone muszą podlegać ciągłej aktualizacji.

Obecnie procesy biznesowe wymagają przetwarzania ogromnej ilości informacji, dostępnej w różnorodnych formatach i modelach danych. Organizacje znajdują się pod coraz większą presją, aby maksymalnie wykorzystywać dane przestrzenne w zakresie planowania i podejmowania optymalnych decyzji.

Współczesne systemy GIS pozwalają zamienić oglądanie klasycznej mapy w praktycznie multimedialną prezentację, dzięki dynamicznie zmieniającemu się obrazowi, możliwościom wizualizacji trójwymiarowej oraz łatwości sięgnięcia do informacji zawartej w zewnętrznych bazach danych.


TOP 200