GE na magistrali PCI Express

Broadcom uruchomił produkcję kilku kontrolerów Gigabit Ethernet wyposażonych w nową szybką magistralę danych PCI Express, która jest stosowana w serwerach.

Broadcom twierdzi, że są to pierwsze kontrolery Gigabit Ethernet wspierające magistralę PCI Express (technologia znana poprzednio pod roboczą nazwą 3GIO - Third Generation I/O), jakie zostały wprowadzone na rynek. Broadcom opracował kilka wersji kontrolera: dla serwerów, pecetów i komputerów przenośnych.

PCI Express to najnowsza generacja technologii I/O, będąca następcą takich rozwiązań jak PCI i PCI-X. Jak informuje PCI-SIG (grupa, która opracowała standard), w typowym urządzeniu PCI-X 1.0 (133 MHz, szerokość szyny - 64 bity) dane są przesyłane przez jeden pin z szybkością 11,5 Mb/s. Ten sam parametr w szynie PCI Express wynosi 125 Mb/s.

Zobacz również:

Magistrala PCI Express przesyła dane w trybie asynchronicznym i wykorzystuje mniej połączeń (chodzi o fizyczną szerokość magistrali danych) niż standardowa magistrala PCI. Magistrala używa do transmitowania danych wielu par niskonapięciowych sygnałów różnicowych i jej zaletą jest to, że producenci mogą dodawać kolejne pary, zwiększając tym samym wydajność całej magistrali.

Szybkość pracy układów wejścia/wyjścia jest bardzo ważna. To właśnie w takich punktach tworzą się często w serwerach "wąskie gardła", które spowalniają przetwarzanie danych. Co z tego, że procesor pracuje bardzo wydajnie, a dane są ekspediowane w świat przez interfejs GE, skoro układy I/O nie nadążają za resztą komputera. Szyna PCi Express rozwiązuje ten problem. Panuje przekonanie, że technologia zdobędzie sobie na stałe miejsce w serwerach i w szybkich pecetach.

Nowe kontrolery PCI Express (wspierające szybkości 10, 100 i 1000 Mb/s) zawierają układ MAC, układ obsługujący warstwę fizyczną i bufor na magazynowanie danych. Kontrolery można montować na płytach głównych komputerów lub na kartach sieciowych. Tak więc kupując w przyszłości kartę sieciową GE warto sprawdzić, czy jest ona wyposażona w magistralę danych PCI Express.