G3 w sukurs Apple'owi

Komputery Macintosh z procesorem G3 będą lepiej konkurować z intelowskimi P

Komputery Macintosh z procesorem G3 będą lepiej konkurować z intelowskimi PC.

Mimo że nowa linia komputerów Apple Computer nie przyspieszy znacząco pracy użytkowników, niewykluczone, że wchodzące właśnie na rynek Macintoshe okażą się przełomowe dla firmy przeżywającej kłopoty finansowe. Od końca listopada br. Sad Ltd., polski przedstawiciel Apple Computer, rozpoczyna sprzedaż pierwszych komputerów Macintosh z nowym procesorem G3. Niewątpliwie ich atutem jest cena.

Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, produkcja nowych komputerów Macintosh ma być znacznie prostsza, co jednocześnie pozwoli lepiej konkurować z podobnie skonfigurowanymi maszynami, wyposażonymi w procesory Intela. Układ G3, występujący także pod nazwą PowerPC 750, to najnowszy procesor z tej serii, stosowanej w komputerach Apple'a od prawie czterech lat. G3 jest wytwarzany w technologii 0,25 mikrometra, co sprawia, że ma mniejsze rozmiary i zużywa mniej energii.

Trzy zmiany

Jednak najistotniejsze zmiany wprowadzono w architekturze komputera. To one powodują, że nowy Power Macintosh z procesorem G3 i zegarem 266 MHz w testach okazuje się o ok. 10% szybszy od dotychczasowego “demona szybkości" - Power Maca 9600/350 MHz. Poprawę szybkości systemu osiągnięto przez wprowadzenie nowej płyty głównej z krótszą szyną danych. Jej prędkość wzrosła z 50 do 66 MHz.

Zmieniono układ pamięci podręcznej (cache). Obecnie ma on własną szynę danych połączoną bezpośrednio z procesorem (backside cache), a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem szyny głównej. Ponadto szyna pamięci podręcznej pracuje z prędkością równej połowie prędkości procesora (co w nowych komputerach Macintosh oznacza 117 lub 133 MHz), a więc znacznie większą niż przy komunikacji przez magistralę główną 50 MHz. Apple Computer przeprogramował także układy zarządzania pamięcią, tak aby pracowały w trybie wielozadaniowym. Teraz mogą dostarczać danych do pamięci backside również w trakcie wykonywania innych zadań.

Wymienione zmiany powodują, że przy nominalnie niższych prędkościach zegara nowe komputery nie ustępują pola wcześniejszym modelom z procesorem PowerPc 350 MHz.

Trzy modele

Na razie dostępne są na rynku trzy modele Power Maców G3: jeden pracuje z prędkością 233 MHz, a dwa - 266 MHz. Najtańszy - G3/233 - ma w Polsce kosztować 2439 USD (w USA 1999 dolarów). Został wyposażony w 4 GB dysk twardy IDE, 32 MB pamięci SDRAM, napęd CD-ROM ATAPI 24-krotnej prędkości. Za 2994 USD (w USA 2399) można kupić model z zegarem 266 MHz i stacją Zip. Trzeci model, Power Mac G3/266 minitower, ma 6 GB dysk oraz rozbudowane możliwości multimedialne. Kosztuje 3898 USD (w USA 2999).

Pojawienie się G3 przynosi długo zapowiadane uproszczenie linii produktów firmy. Wkrótce będzie ona oferować tylko trzy podstawowe rodziny komputerów, bazujące na tych samych płytach głównych, co znacznie obniża koszty produkcji. Dla firmy może to oznaczać szczęśliwe rozstrzygnięcie dylematu „być albo nie być”.


TOP 200